Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն փետրվարի 11-ի երեկոյան հանդիպել է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոսը», Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, Թուրքիան հրավիրում է 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած կոտորածների հետեւանքով արտասահման հեռացած իր քաղաքացիներին։ «Նրանք մեր սփյուռքն են, օտար սփյուռք չեն»,-ասել է Դավութօղլուն՝ շեշտելով, թե Հայկական սփյուռքն էլ իրենց սփյուռքն է եւ թշնամի չէ։
Դավութօղլուն շեշտել է ազգային փոքրամասնությունների կողմից թուրքական մշակությում արած մեծ ներդրումները՝ պնդելով, որ առաջին հայկական վեպը թուրքերենով է գրվել։
Թուրքիայի վարչապետը հավաստիացրել է, թե Հայաստանի, Իսրայելի եւ Հունաստանի հետ հարաբերություններում առկա խնդիրները բացասաբար չեն ազդել Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների վրա։
Դավութօղլուի հետ հանդիպմանը մասնակցել են Ստամբուլի «Ակոս» եւ «Ժամանակ» պարբերականների գլխավոր խմբագիրները, Ստամբուլի հայկական «Սուրբ Փրկիչ» հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն եւ ազգային փոքրամասնությունների այլ ներկայացուցիչներ։

Премьер-министр Турции Ахмед Давудоглу вечером 11 февраля встретился с представителями национальных меньшинств страны.
Как пишет стамбульская армянская газета «Акос», Давудоглу заявил, что Турция приглашает своих граждан, уехавших за границу вследствие резни в начале 20-го века. «Они – наша диаспора, а не чужая», – сказал он, подчеркнув, что армянская диаспора – тоже их диаспора и не является врагом.
Премьер-министр Турции упомянул о большом вкладе национальных меньшинств в турецкую культуру, утверждая, что первый армянский роман был написан на турецком языке. Он также заверил в том, что проблемы в отношениях с Арменией, Израилем и Грецией не повлияли негативно на национальные меньшинства в Турции.
На встрече с Давудоглу присутствовали главные редакторы стамбульских изданий «Акос» и «Жаманак», председатель Совета попечителей стамбульской армянской больницы «Сурб Пркич» Петрос Шириноглу, представители других национальных меньшинств.