Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն փետրվարի 11-ի երեկոյան հանդիպել է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոսը», Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, Թուրքիան հրավիրում է 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած կոտորածների հետեւանքով արտասահման հեռացած իր քաղաքացիներին։ «Նրանք մեր սփյուռքն են, օտար սփյուռք չեն»,-ասել է Դավութօղլուն՝ շեշտելով, թե Հայկական սփյուռքն էլ իրենց սփյուռքն է եւ թշնամի չէ։
Դավութօղլուն շեշտել է ազգային փոքրամասնությունների կողմից թուրքական մշակությում արած մեծ ներդրումները՝ պնդելով, որ առաջին հայկական վեպը թուրքերենով է գրվել։
Թուրքիայի վարչապետը հավաստիացրել է, թե Հայաստանի, Իսրայելի եւ Հունաստանի հետ հարաբերություններում առկա խնդիրները բացասաբար չեն ազդել Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների վրա։
Դավութօղլուի հետ հանդիպմանը մասնակցել են Ստամբուլի «Ակոս» եւ «Ժամանակ» պարբերականների գլխավոր խմբագիրները, Ստամբուլի հայկական «Սուրբ Փրկիչ» հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն եւ ազգային փոքրամասնությունների այլ ներկայացուցիչներ։

On Wednesday evening, Prime Minister Ahmet Davutoglu met with representatives of Turkey’s national minorities.
In his remarks, Davutoglu stated that Turkey invites its citizens who have left abroad as a result of the massacres that occurred at the beginning of the 20th century, reported Agos Armenian bilingual weekly of Istanbul.
“They are our diaspora, they are not foreign diaspora,” the Turkish PM said stressing that the Armenian diaspora likewise is their diaspora and is not an enemy.
Davutoglu also drew attention to the national minorities’ great contributions to the Turkish culture.
The premier of Turkey assured, however, that the existing problems in his country’s relations with Armenia, Israel and Greece have not adversely affected the national minorities living in Turkey.