Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային համագործակցության կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վլադիմիր Գոշինը հույս ունի, ոչ Եվրասիան տնտեսական միության մաքսային օրենսգիրը կստորագրվի մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը։
«Մենք հուսով ենք մինչեւ 2015թ. մարտի 1-ը ստանալ կողմերի դիտարկումները, որպեզի տարվա առջին կեսին քննարկենք դրանք։ Անուհետեւ դրանք կանցնեն ստորագրման ընթացակարգ։ Հուսանք, այս տարի փաստաթուղթը կստորագրվի, եւ 2016թ. հունվարի 1-ից մենք կապրենք նոր մաքսային օրենսդրությամբ»,- ասելէ Գոշինը Աստանայում կայցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նա նաեւ հավելել է, որ փաստաթղթի նորամուծություններից է անցումը էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության։ «Մաքսային փաստաթղթաշրջանառությունից գրեթե ամբողջովին կբացառվի թուղթը։ Այն կօգտագործվի միայն տեխնիկական անսարքությունների դեպքում»,- մեջբերում է Գոշինին «Նովոստի-Կազախստանը»։
«Երկրորդ կարեւոր նորամուծությունը ապրանքների ավտոմատ թողարկն է՝ առանց մաքսային տեսուչի մասնակցության։ Արտահանման կամ ներկրման մասին համապատասխան ընթացակարգով ապրանքի թողարկի որոշումը կկայացնի մաքսային մարմինների ապարատածրագրային ապահովման համալիրը։ Եթե ոչ 100, ապա առնվազն 50 տոկոսով առանց մարդկային գործոնի»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ օրենսգրքով նախատեսվում է, որ արտահանման եւ ներկրման ծավալների մասին տեղեկությունը կտրամադրվի միայն մաքսային հռչակագրի տեսքով։ «Փաստաթղթերի կարիքը կլինի միայն ռիսկերի անալիզի համակարգն աշխատելու դեպքում»,- հավելել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանը, Ռուսաստանն ու Բելառուսը 2014թ. մայիսի 29-ին Աստանայում համաձայնագիր ստորագրեցին Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու մասին, որին 2015թ. հունվարի 2-ին միացավ նաեւ Հայաստանը։ Մայիսին սպասվում է Ղրղզստանի անդամակցությունը։

Член коллегии (министр) по таможенному сотрудничеству ЕЭК Владимир Гошин надеется, что таможенный кодекс Евразийского экономического союза (ЕАЭС) будет подписан до конца текущего года.
«Мы надеемся до 1 марта 2015 года получить замечания сторон, для того чтобы в первой половине года все замечания учесть и обсудить. Затем направить их на процедуры подписания. Мы надеемся, что в этом году новый документ будет подписан. И с 1 января 2016 года мы будем жить в соответствии с новым таможенным законодательством», — сказал Гошин на пресс-конференции в Астане.
Он отметил, что из основных новшеств документа является переход на электронный документооборот. «Из таможенного документооборота практически полностью исключается бумага. Бумага появляется в самых крайних случаях, когда нет электричества, сломался компьютер, в форс-мажорных обстоятельствах», — проинформировал Гошин, сообщает «Новости-Казахстан».
«Второе — возможность автоматического выпуска товаров, без участия таможенного инспектора. Решение о выпуске товаров в соответствии с заявленной процедурой экспорта или импорта будет принимать аппаратно-программный комплекс таможенных органов. Если не на 100%, то на 50% как минимум, без участия человека», — пояснил он.
По его словам, кодексом предусматривается, что только в виде таможенной декларации будет подаваться объем сведений для импорта и экспорта. «Документы могут понадобиться лишь в том случае, если сработает система анализа рисков», — добавил Гошин.
Казахстан, Россия и Беларусь подписали 29 мая 2014 года в Астане договор о Евразийском экономическом союзе, который вступил в силу 1 января 2015 года. Второго января к ЕАЭС присоединилась Армения, в мае ожидается присоединение Кыргызстана.