Երեւանի քաղաքապետարանը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) հետ բանակցություններ է վարում էլեկտրատրանսպորտի զարգացման ծրագրի շուրջ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը:
Նրա խոսքով, քննարկումները դեռեւս ամենավաղ փուլում են: «Այդ պատճառով հիմա նույնիսկ չեմ կարող ասել, թե ինչ ծավալների մասին կարող է խոսք լինել: Նոր ենք սկսել քննարկումները»,- պարզաբանեց փոխքաղաքապետը:
Նշենք, որ ծրագրի մասին նեղ շրջանակներում տեղեկություններ էին պտտվում մի քանի ամիս շարունակ: Իսկ 2014 թվականի վերջին մերձավոր արտերկրի հանրապետություններից մեկից քաղաքապետարան այցելեց տրոյլեբուսների պոտենցիալ մատակարարը:
Երեւանի քաղաքապետարանի «Էլեկտրատրանսպորտ» ՓԲԸ-ի տվյալներով, ֆիզիկապես եւ բարոյապես քայքայվել է քաղաքի տրոլեյբուսների շուրջ 60%-ը, շփման ցանցի 70%-ը եւ կայանների եւ մալուխների 90%-ը:

YEREVAN. – The Armenian capital city Yerevan Municipality is holding talks with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and with regard to designing an electric public transportation development program for the city.
Yerevan First Deputy Mayor Kamo Areyan told about the aforementioned to Armenian News-NEWS.am. In his words, however, the respective discussions are still in the earliest phase.
“For that reason, now I can’t even say what extent [of work] we can speak about,” Areyan added.
According to the data by the municipality’s “Electrotransport” Closed Joint-Stock Company, about 60 percent of the city’s trolleybuses, 70 percent of the respective network communication, and 90 percent of the stations and cables are in terrible condition.