Նախագահի ինստիտուտի հարցը կոնկրետ նախագահին սիրել-չսիրելու հարց չի։ Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ ելույթ ունենալով ««ՀՀ նախագահի վարձատրության,սպասարկման եւ անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխությունների օրինագծի քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով, իրեն զարմացրել է ընդդիմության ռեակցիան, որոնք ամեն ինչ հանգեցնում են կոնկրետ մարդկանց։
«Հասկանալի է, որ եթե, ասենք, նախագահին ընտրել է քաղաքացիների 55 տոկոսը, մյուս 45 տոկոսը կարող են չսիրել կամ անտարբեր լինել։ Բայց այդ մասին դատողություններ անելն ու հանրությանը ներկայացնելը, չեմ կարծում, որ ճիշտ է»,- ասել է Սահակյանը։
ԱԺ նախագահը հայտարարել է, թե եղել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ամեռնաակտիվ քննադատներից մեկը, բայց ոչ անձի, այլ գործողությունների։ ««Եւ ի՞նչ։ Այսինքն, Տեր-Պետրոսյանը մեր ժողովրդի պատմության մեջ դեր չի ունեցե՞լ։ Իսկ ինչպե՞ս ողջ ժողովուրդը հետեւեց նրան եւ գնաց անկախության հետեւից։ Ինչպե՞ս ենք հաղթել պատերազմում։ Ախր այդ ամենը եղել է։ Այո, մարդիկ սխալներ անում են, ուրեմն պետք է դադարե՞նք հարգել նախագահի ինստիտուտը»,- հարցրելէ  Սահակյանը։
Հիշեցնենք, որ օրինագիծն առաջարկում է նախկին նախագահների համար թոշակ սահմանել գործող նախագահի աշխատավարձի 70 տոկոսի չափով։

Институт президента не зависит от того, кто любит или не любит конкретных президентов. Об этом заявил 3 марта в парламенте спикер Галуст Саакян, выступая по проекту закона «Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности президента Республики Армения».
По его словам, его удивила реакция оппозиции, сводящей все к конкретным лицам. «Ясно, что если президента выбрали, скажем, 55% граждан, то остальные 45% могут или его не любить, или быть к нему безразличными. Но строить рассуждения на этом и представлять их общественности, думаю, неправильно», - отметил Саакян.
По его словам, сам он был одним из самых активных критиков Левона Тер-Петросяна – не личности его, а действий. «И что же? Значит, у него не было роли в истории нашего народа? А как тогда весь народ последовал его призывам и пошел за независимостью? Как мы победили в войне? Ведь все это было. Да, люди совершают ошибки. Значит, нужно перестать уважать сам институт президентства? Как на нас тогда, по-вашему, будут уважать за рубежом?», - сказал спикер парламента.
Напомним, что законопроект сохраняет за экс-президентами право на почетную пенсию и предлагает пересчитать ее в размере 70% от зарплаты действующего президента.