Բրիտանացի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկը քննադատում է Թուրքիայի եւ արեւմտյան որոշ կառավարությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Ելույթ ունենալով Մարդու իրավունքների հարցերին նվիրված ժնեւյան միջազգային ֆորումի եւ կինոփառատոնի ժամանակ՝ բրիտանացի լրագրողը, ով ճանաչում է ձեռք բերել Ուսամա բեն Լադենի հետ երեք անգամ հարցազրույց վարելու պատճառով, անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության թեմային:
Ըստ շվեյցարական «Le Temps» պարբերականի, նա, մասնավորապես, հիշել է, թե ինչպես է Թուրքիայում շրջել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի հետ, ով գտել է իր տունը: Իսկ տան դռներն ընդմիշտ փակվել են: «Լեհաստանում հրեան, որին Հոլոքոստի ժամանակ թալանել են, կարող է իր տունը հետ ստանալ: Իսկ Թուրքիայում նման դեպքերում հայը ոչ մի իրավունք չունի: Ինչո՞ւ»,- հարց է տվել լրագրողը:
Ռոբերտ Ֆիսկը, ով շուրջ 40 տարի լուսաբանում է Մերձավոր Արեւելքի իրադարձությունները, ժամանակակից պատմության այդ էջն ուսումնասիրելու բազմաթիվ հնարավորություններ է ունեցել: «Հայերի կոտորածը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: Այն նաեւ կապված երկրորդ՝ հրեաների ցեղասպանության հետ, քանի որ գերմանացի որոշ մասնագետներ թուրքական բանակում ականատես են եղել այդ իրադարձություններին, իսկ հետո հայտնվել են գերմանական բանակի շարքերում, որպեսզի նույն չարագործությունը կատարեն Բելառուսում եւ Ուկրաինայում: Բայց այդ ցեղասպանությունը ոչ միայն հերքվում է թուրքական իշխանությունների, այլեւ անտեսվում է արեւմտյան կառավարությունների կողմից»,- նշել է նա:
«Ուինսթոն Չերչիլն առանց տատանվելու այդ ողբերգությունը ցեղասպանություն էր կոչում: Սակայն տասնամյակներ անց Մեծ Բրիտանիայի մեկ այլ վարչապետ՝ Թոնի Բլերը, հրաժարվեց այդ անել: Ես ապրում եմ Բեյրութում, քաղաք, որը 350 հազար հայերի տունն է: Ես բազմաթիվ ընկերներ ունեմ այդ համայնքում, որոնց տատերն ու պապերը Ցեղասպանության զոհ են դարձել: Իսկ իմ սեփական երկիրը չի համարձակվում այդ ողբերգությունն իր անունով կոչել»,- հավելել է լրագրողը:

Британский журналист Роберт Фиск критикует отрицание Геноцида армян со стороны Турции и некоторых западных правительств. Выступая на Женевском международном кинофестивале и форуме по правам человека, британский репортер, получивший известность за проведение трижды интервью с Усамой бен Ладеном, коснулся темы Геноцида армян. Об этом пишет швейцарская газета «Le Temps».
Он, в частности, вспомнил, как прогуливался в Турции с человеком, пережившим Геноцид армян, который узнал свой дом. Двери же дома закрылись навсегда. «В Польше еврей, подвергшийся грабежу во время Холокоста, может получить назад свой дом. В Турции же армянин в подобном случае не имеет такого права. Почему?», – задался вопросом   журналист.
Роберт Фиск, который в течение сорока лет освещает события на Ближнем Востоке, имел много возможностей изучить эту страницу современной истории. «Резня армян была первым геноцидом 20-го века. Она также связана со вторым геноцидом, геноцидом евреев, так как некоторые немецкие инструкторы в турецкой армии присутствовали при этом, а затем оказались в рядах немецкой армии, чтобы совершить те же злодеяния в Белоруссии и на Украине. Однако этот геноцид не только отрицается турецкими властями, но и игнорируется западными правительствами», – отметил он.
«Уинстон Черчилль не колеблясь называл эту трагедию геноцидом. Однако спустя десятилетия другой премьер-министр Великобритании, Тони Блэр, отказался сделать это. Я живу в Бейруте, в городе, который является домом для 350 тысяч армян. У меня есть много друзей в этой общине, чьи бабушки и дедушки стали жертвами геноцида. А моя собственная страна не осмеливается называть эту трагедию по имени», – добавил журналист.
Роберт Фиск вспомнил еще кое-что. Несколько лет назад он сидел за одним столом с десятками турок и не смог не спросить их, что они думают о Геноциде армян. «За вопросом последовало великое молчание. А потом некоторые сказали, что все турки знают, что это произошло. Обычные люди не дураки. Это государство не признает его», – заключил репортер.