«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. «Երեկ ՀՀ կենտրոնական բանկը հրապարակել է Հայաստանի արտաքին պահուստների վերաբերյալ տեղեկանք, ըստ որի՝ այս տարվա ապրիլի մեկի դրությամբ մեր երկրի համախառն արտաքին պահուստները կազմել են 1 միլիարդ 491 միլիոն դոլար:
Առաջին հայացքից սա «բարեբաստիկ» լուր է: Խնդիրն այն է, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում մեր պահուստները անընդհատ ու շեշտակի նվազել են՝ 2 միլիարդ դոլարից հասնելով 1 միլիարդ 260 մլն դոլարի, իսկ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում միանգամից աճել են 230 միլիոն դոլարով: Սակայն պարզվում է, որ մի քանի շաբաթ առաջ եվրոբոնդերի միջոցով ներգրավված 500 միլիոն դոլար վարկից 300 միլիոն դոլարը ուղղվել է արտաքին պահուստների համալրմանը: Ու ստացվում է, որ 300 միլիոն դոլարով համալրվելով՝ արտաքին պահուստները աճել են ընդամենը 230 միլիոն դոլարով:
Պարզ թվաբանությունը ցույց է տալիս, որ միայն մեկ ամսվա ընթացքում մեր արտաքին պահուստներից ծախսվել է եւս 70 միլիոն դոլար: Եթե այս տեմպերով շարունակվեն ծախսվել մեր արտաքին պահուստները, ապա դրանց լիակատար սպառման համար կպահանջվեն հաշված ամիսներ»:

YEREVAN. – The Central Bank of Armenia on Tuesday issued a report on the country’s foreign reserves, Haykakan Zhamanak daily reported.
“According to which, the country’s gross foreign reserves amounted to 1 billion 491 million [US] dollars, as of April 1 this year.
“This is ‘worthy’ news at first sight. [But] the problem is that our reserves have continuously and sharply reduced from 2 billion dollars to 1 billion 260 million dollars during the past year, whereas they instantly increased by 230 million dollars last month.
“However, it appears that the 300 million dollars from the 500 million-dollar loan, which was placed through Eurobonds several weeks ago, was used for supplementing the foreign reserves. And it turns out that by supplementing by 300 million dollars, the foreign reserves [of Armenia] have increased by a mere 230 million dollars.
“Simple arithmetic shows that another 70 million dollars were spent from our foreign reserves solely in one month. If our foreign reserves are continued to be spent at this rate, it will take [only] a few months for their complete depletion,” Haykakan Zhamanak wrote.