Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի Պապի հայտարարությունից հետո Թուրքիայում ապրող հայերի վրա ճնշումներն ավելացել են։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական T24.com կայքը, Հռոմի Պապի հայտարարությունից հետո Ադանա նահանգի (Կիլիկիա-խմբ) Ջեյհանի շրջանի Դումլույան գյուղում ապրող հայ ընտանիքը կանգնել է հացի խնդրի առաջ։
Հռոմի Պապի ելույթից հետո Ջեյհանի քայմաքամը կտրել է հայ ընտանիքի սոցիալական նպաստը՝ ասելով, թե գնացեք Հայկական սփյուռքից օգնություն ստացեք։ Իսկ գյուղացիներն էլ իրենց հերթին հրաժարվում են վարձակալել հայ ընտանիքին պատկանող գյուղատնտեսական նշանակության մեքենան։
Սակայն այս ամենը չի վախեցրել Վաննիս Չեթինյանին, ով պնդում է, թե մինչ Թուրքիան չընդունի ցեղասպանությունը, խաղաղություն չի լինի։
Կնոջ՝ Հայաթ Չեթինյանի եւ երկու երեխաներ Պիեռ եւ Փաուլ Չեթինյաների հետ միասին ապրող Վաննիս Չեթինյանը նշել է, որ ենթարկվում են գյուղացիների ճնշմանը, իսկ դպրոցում երեխաներին ասում «գյավուր» եւ «դուշման»։
Վաննիսը պատմել է, որ ծնվել է այդ գյուղում եւ երբ իր 12 տարին լրացել է, պապն իրեն պատմել է տեղի ունեցած ցեղասպանության մասին, որ թուրքերը 1,5 մլն հայ են սպանել։ «Ոչ-ոք չի կարող ժխտել ցեղասպանությունը։ Ցեղասպանություն է եղել, որի ժամանակ բռնաբարել երեխա աղջիկներին, կանանց, կոտորել տղամարդկանց։ 1915-ից մինչեւ հիմա ոչինչ չի փոխվել»,-նշել է Վաննիսը՝ շեշտելով, որ իր ցանկությունն է, որ երեխաները մեծանան՝ յուրացնելով հայկական մշակույթը։

The harassment of Armenians in Turkey has increased after Pope Francis’ recent statement, in which he recognized the Armenian Genocide.
Following the statement, an Armenian family, which lives in Dumluyan village of Ceyhan District of Turkey’s Adana (i.e. Cilicia) Province, is facing the problem of subsistence, reported T24.com of Turkey.
After this statement, the governor of Ceyhan cut the social benefits of the family of Vannis Cetinyan—who had praised the Pope’s aforesaid statement—saying, “Go get [social] assistance from the Armenian diaspora!”
And the fellow villagers, in their turn, refuse to rent the agricultural machinery belonging to this family.
All this, however, did not worry Vannis Cetinyan, who asserted that there will be no peace unless Turkey recognizes the Armenian Genocide.
He noted that the family is being pressured by the villagers, and their children are called “infidel” and “enemy” at school.
“[But] no one can deny the Genocide,” Cetinyan said, and added: “Nothing has changed [in this regard in Turkey] since 1915.”