Կանադայի մի քանի հազար հայեր ապրիլի 19-ին ակցիա են կազմակերպել Տորոնտոյում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ակցիային մասնակցել են հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը, հայտնի կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, հաղորդում է «Toronto Star»-ը:
Քվինս Պարկում ակցիայի մասնակիցներին աջակցելու էին եկել Կանադայի պաշտպանության նախարար Ջեյսոն Քեննին, Օնտարիո նահանգի ղեկավար Քեթլին Վինը եւ Տորոնտոյի քաղաքապետ Ջոն Թորին:
«Հայոց ցեղասպանությունը մութ էջ է մարդկության պատմության մեջ, իսկ անցած 100 տարին չեն նվազեցրել այդ սարսափելի իրադարձությունների կշիռը: Չի նվազել նաեւ Ցեղասպանության ճանաչման կարեւորությունը»,-հայտարարել է Քեթլին Վինը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ այն համայնքների ներկայացուցիչները, որոնք վերջին 100 տարիների ընթացքում զանգվածային գազանությունների են ենթարկվել, հաղորդում է ctvnews.ca-ն:
Տեղի թուրքերի ոչ մեծ մի խումբ այգուց քիչ հեռու հակաակցիա են անցկացրել՝ բարձրացնելով Թուրքիայի դրոշներ:

Несколько тысяч армян Канады 19 апреля провели акцию в Торонто в честь столетней годовщины Геноцида армян.
В акции приняли участие представители армянской общины, посол Армении в Канаде Армен Еганян, известный режиссер Атом Эгоян, сообщает «Toronto Star».
Участников акции в Квинс Парке пришли поддержать министр обороны Канады Джейсон Кенни, премьер-министр провинции Онтарио Кэтлин Вин и мэр Торонто Джон Тори.
«Геноцид армян — темная страница в истории человечества и сто лет не уменьшили весь ужас этих событий. Также не уменьшилась важность признания зверств геноцидом»,- заявила Кэтлин Вин.
В мероприятии приняли участие представители общин, которые пережили массовые зверства за последние сто лет, сообщает ctvnews.ca.