Վրոցլավի մշակութային կենտրոնում Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմեր են ցուցադրվում: Լեհական ուսանողական Dla Studenta կայքի փոխանցմամբ, ցուցադրություններն անցկացվելու են չորեքշաբթի օրերին, մուտքն ազատ է:
Մայիսի 6-ին ցուցադրվել է առաջին ֆիլմը՝ ֆրանսիահայ ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանի «Շների կղզին», որը 2010 թվականին Կաննում «Ոսկե արմավենու ճյուղի» է արժանացել: Նույն օրը ցուցադրվել է նաեւ շվեդահայ ռեժիսոր Սյուզան Խարդալյանի «Ատում եմ շներին» փաստագրական ֆիլմը: Իսկ մայիսի 13-ին հանդիսատեսի ուշադրությանը կներկայացվի Խարդալյանի եւս մեկ ֆիլմ՝ «Տատիկիս դաջվածքները»:
Մայիսի 20-ին եւ 27-ին կցուցադրվի Մայքլ Հակոբյանի «Վկաները» եռագրությունից երկու ֆիլմ:
«Մայիսի 20-ին ցուցադրվելիք «Ձայներ լճից» ժապավենն առաջին լիամետրաժ փաստագրական ֆիլմն է Հայոց ցեղասպանության մասին, 25-ամյա աշխատանքի արդյունք»,- նշել է ուսանողական կայքը:

The cultural center of “Jerzy Grotowski Institute”, Wrocław, will host a film screening over Armenian Genocide, the student portal Dla Studenta reports. The screening will be held on Wednesdays, the entrance being open.
The screening began on May 6, with the film ‘Barking Island’ by the French director Serge Avedikian, who was awarded Golden palm prize (Palme d'Or) at Cannes Film Festival. On the same day, the film “I hate dogs!” by the Swedish director Suzanne Khardalian was screened. On May 13, “Grandma’s tattoos” – another film directed by her – will be shown.
On May 20 and 27, two films from the Witnesses Trilogy by Michael Hagopian will be screened. The Trilogy films “Voices from the Lake (2000)”, “Germany and the Secret Genocide (2003),” “The River Ran Red (2009)” include conversations with 400 Armenian Genocide survivors or witnesses.
“The film Voices from the Lake, which will be screened on May 20, is the first full-length film about the Armenian Genocide, the product of 25-year work,” the student portal writes.