NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում իռլանդական «The Irish Times» պարբերականի լրագրող Դենիել Մաքլաֆլինի հոդվածը:
Հայաստանում բլրի վրա կանգնած՝ Գոռ Հովհաննիսյանը ծառի թաքստոցից դուրս է բերում կանաչ գույնի արկղն ու բացում այն, որպեսզի ստուգի, թե ինչ է արձանագրել տեսախցիկը: Այս անգամ այն միայն թռչուն եւ նապաստակ է արձանագրել: Սակայն Վայրի բնության կովկասյան արգելոցում ավելի մեծ կենդանիներ էլ են թափառում. արջեր, գայլեր եւ առնվազն մեկ հովազ, թերեւս վերջինը Եվրոպայում:
Հայաստանում հովազի այդ ապաստանը եզակի գեղեցկությամբ եւ կենսաբազմազանությամբ հսկայական տարածք է զբաղեցնում, ինչպես նաեւ նպաստում է, որպեսզի տեղի բնակիչներն իրենց ներդրումն ու օգուտն ունենան այդ կենդանու պաշտպանությունից: Դա մեծ մարտահրավեր է մի երկրի համար, որտեղ բնապահպանական գիտակցությունը ցածր մակարդակի վրա է, խոշոր գիշատիչները սպառնալիք են համարվում կյանքի եւ ընտանի կենդանիների համար, իսկ օրենքի գերակայությունը չափազանց թույլ է, որպեսզի հնարավորություն ընձեռի վերահսկել մանր կամ հարուստ որսորդներին:
Գոռ Հովհաննիսյանը տեղի մի քանի տղամարդկանցից է, ովքեր հին կանաչ ամենագնացով եւ ձիերով պարեկություն են անում արգելոցի 4 հազար հեկտար տարածքում: «Արգելոցում որսորդությունն արգելված է: Մենք հետեւում ենք, որպեսզի ոչ ոք առանց թույլտվության արգելոցի տարածքում չհայտնվի, զրուցում ենք նաեւ գյուղացիների հետ: Ասում ենք նրանց, որ եթե նրանք որսան բեզոարյան այծերին, վարազներին կամ նույնիսկ նապաստակներին, ապա ավելի քիչ սնունդ կմնա գայլերի, արջերի եւ լուսանների համար: Եվ այդ դեպքում ավելի մեծ կլինի վտանգը, որ այդ կենդանիները կիջնեն մեր դաշտերն ու կփախցնեն մեր ոչխարները կամ կովերը»,- նշում է նա:
Այս արգելոցի ծրագիրը նպատակ ունի էկոտուրիզմի շնորհիվ զարգացնել տեղական տնտեսությունը: Այն բնակիչների համար հասանելի է դարձնում մաքուր եւ տնտեսող տեխնոլոգիաները, ինչպիսիք են արեւային մարտկոցները, ինչպես նաեւ երեխաների եւ մեծահասակների համար դասընթացներ են անցկացվում բնության եւ կայուն զարգացման թեմաներով: «Ուզում ենք, որ պահպանության այդպիսի մոդելն ավելի լայնորեն տարածվի ամբողջ Կովկասում»,- ասում է արգելոցի հիմնադիր եւ Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Հայաստանում մարդիկ եւ հովազները միասին ապրել են նախապատմական ժամանակներից: Այստեղ հովազի բազմաթիվ հնագույն ժայռապատկերներ կարելի է տեսնել, որոնք հին Հայաստանի ծագման եւ ցեղերի ավանդույթների մասին առասպելներ են ներկայացնում: Կովկասի տարածաշրջանի բնակիչները կարող են հպարտանալ, որ չեն սպանել այդ տեսակի վերջին ներկայացուցիչներին, եւ այնպես անել, որ կատվազգինեի ընտանիքի այդ զարմանալի ներկայացուցիչը բարգավաճի այս տարածքներում»,- հավելում է Խաչատրյանը:

Новости Армении – NEWS.am приводит опубликованную в ирландской газете «The Irish Times» статью иностранного корреспондента данного издания Дэниела Маклафлина со значительными сокращениями:
Стоя на холме в Армении, Гор Ованнисян снимает ящик маскировочного зеленого цвета из тайника на деревьях и открывает его, чтобы увидеть, что зафиксировала камера. На этот раз датчики движения в камере запечатлели только птицу и кролика. Но в Кавказском заповеднике дикой природы бродят гораздо большие звери: рыси, медведи, волки и по меньшей мере один из последних леопардов Европы.
Убежище открывает новый подход в Армении и регионе, занимая большую площадь земли исключительной красоты и биоразнообразия, а также способствуя тому, чтобы местные жители вносили свой вклад и получали пользу от его защиты. Это значительный вызов в стране, где экологическое сознание на низком уровне, крупные хищники считаются угрозой для жизни и домашнего скота, а верховенство закона проявляется слишком слабо, чтобы дать возможность контролировать мелких или богатых охотников.
Ованнисян – один из нескольких местных мужчин, которые работают смотрителями в заповеднике, патрулируя 4000 гектаров на изношенном зеленом внедорожнике и на лошадях. «Вся охота запрещена в заповеднике»,– сказал он. «Мы следим, чтобы никто не попал в заповедник без разрешения, и мы беседуем с сельчанами. Мы говорим им, что если они будут охотиться на безоаровых козлов, или кабанов, или даже кроликов, то будет меньше пищи для волков, медведей и рысей. И тогда будет больший риск, что они придут в наши дворы и поля и уведут овцу или корову»,– отметил он.
Программа данного убежища имеет целью развивать и диверсифицировать местную экономику через экотуризм. Она помогает жителям получить доступ к чистым и экономичным технологиям, таким как солнечные панели, а также проводятся занятия для взрослых и детей о природе и устойчивом развитии. «Мы хотим, чтобы такого рода модель охраны более широко распространилась по Кавказу»,– сказал основатель заповедника и директор ереванского зоопарка Рубен Хачатрян.
«В Армении люди и леопарды сосуществовали с доисторических времен. Изображения леопардов можно найти на многих древних петроглифах, которые представляют мифы о происхождении и племенные традиции древней Армении. Жители кавказского региона должны гордиться тем, что не убили последний из видов, и делать так, чтобы это удивительное животное из семейства кошачьих процветало на их территории»,– добавил Хачатрян.