Ավելի քան 100 միգրանտներ տարվա սկզբից ծովային ճանապարհով Եվրոպա են հասել Հյուսիսային Աֆրիկայից ու Մերձավոր Արեւելքից: Այս մասին Ժնեւում բրիֆինգում հայտարարել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության մամուլի քարտուղար Լեոնարդ Դոյլը:
«Շուրջ 102 հազար միգրանտներ Եվրոպա են հասել ծովային ճանապարհով: Այս թվերը մի փոքր ավելի են նախորդ տարվա ցուցանիշից եւ արտացոլում են Մերձավոր Արեւելքից ու Հյուսիսային Աֆրիկայից ծովային միգրացիայի աճը»,-ասել է նա, հաղորդում է «ՌԻԱ նովստին»:
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության տվյալներով, 54 660 միգրանտներ Իտալիա են ժամանել Լիբիայից, իսկ 46 150 միգրանտներ Հունաստան են ժամանել Թուրքիայից: Ընդ որում, միայն հունիսի 6-8-ին Միջերկրական ծովում փրկել են 7 հազար մարդու:

Более 100 тысяч мигрантов с начала года перебрались из Африки и с Ближнего Востока в Европу морскими путями, заявил на брифинге в Женеве пресс-секретарь Международной организации по миграции (МОМ) Леонард Дойл.
«Порядка 102 тысяч мигрантов перебрались морскими путями в Европу. Эти цифры слегка превышают уровень за аналогичный период в 2014 году и отражают увеличение роста морской миграции из Ближнего Востока и Африки», — сказал он, передает РИА Новости.
По данным МОМ, 54660 мигрантов прибыли в Италию через Ливию, тогда как 46150 человек — в Грецию через Турцию. При этом только за выходные 6-8 июня в Средиземном море были спасены порядка семи тысяч человек. Большинство нелегалов приплывают в Европу из Эритреи, Сомали, Нигерии, Сирии, Гамбии и Сенегала.