Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր՝ հունիսի 9-ին, նաիրիտցիների հետ հանդիպման ժամանակ հաստատել է, որ նախագահը հանձնարարել է մինչեւ հուլիսի 15-ը վճարել նաիրիտցիների աշխատավարձերի պարտքերը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց գործարանի մամուլի նախկին քարտուղար Անուշ Հարությունյանը:
«Վարչապետը հաստատեց Երվանդ Զախարյանի խոսքը, ասաց, որ իրենք ամեն ինչ անում են նշված ժամկետներում գումարները փոխանցելու համար: Վարչապետը նաեւ ասաց, որ իրենք չեն ցանկանում, որ գործարանը փակվի եւ եթե լինեն լուրջ ներդրողներ, ամեն ինչ կանեն, որ գործարանը աշխատի»,-ասաց նա:
Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ վարչապետը խոստացել է մինչեւ այս ամսվա 15-ը նաիրիտցիներին եւս մեկ ամսվա աշխատավարձ տալ:
Նաիրիտցիները ոգեւորությամբ ընդունեցին այս լուրը: Նրանք առայժմ բողոքի ակցիաներ չեն անի:
Նշենք, որ այսօր՝ ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն հանդիպել էր նաիրիտցիներին եւ ասել, որ նախագահի եւ վարչապետի հետ քննարկում է եղել «Նաիրիտի» հարցով եւ նախագահի հանձնարարկանով մինչեւ հուլիսի 15-ը նաիրիտցիների աշխատավարձերի պարտքերը կմարվեն:

Премьер-министр Армении Овик Абрамян на встрече с работниками завода «Наирит» 9 июня подтвердил информацию о том, что президент страны поручил до 15 июля погасить задолженность по зарплате. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила бывший пресс-секретарь завода «Наирит» Ануш Арутюнян.
«Премьер-министр подтвердил слова Ерванда Захаряна и сказал, что они делают все, чтобы в указанный срок перечислить деньги. Премьер-министр также сказал, что они не хотят, чтобы завод закрылся, и если будут серьезные инвесторы, то они сделают все возможное, чтобы завод снова заработал»,– отметила Ануш Арутюнян.
Она также сообщила, что премьер-министр пообещал до 15 июня выплатить «наиритовцам» зарплату еще за один месяц. Работники завода с воодушевлением приняли эту новость. Они решили пока не проводить акций протеста.
Напомним, что задолженность по зарплате за 18-24 месяца составляет примерно 15 млн. долларов. Работники завода «Наирит» неоднократно проводили акции протеста перед зданием Правительства и резиденцией президента с требованием решить их проблему.