Թուրքիայում անցկացված ընտրությունները չեն ապահովել արդեն նախկին իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության համար միանձնյա կառավարություն կազմելու հնարավորություն, ինչը մի քանի քաղաքական սցենարներ է նախատեսում։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 9-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը։
Իսպիրյանի խոսքով՝ Թուրքիայում կառավարություն կազմելու համար «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը պետք է առնվազն ունենա 276 պատգամավոր, սակայն կարողացել է խորհրդարան մտցնել 258 պատգամավոր, այսինքն, նրա առաջ կան հետեւյալ տարբերակները.
«Արդեն նախկին իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը կարող է կոալիցիա կազմել  կամ «Ազգայնական շարժում» կամ «Ժողովրդա-հանրապետական» կամ էլ քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հետ։  «Արդարություն եւ զարգացում»-ը կարող է կառավարություն կազմել նաեւ Թուրքիայում ընդունված «փոքրամասնության կառավարություն» մոդելով, այսինքն, միանձնյա կառավարություն է կազմում՝ խորհրդարանական մյուս 3 կուսակցություններից մեկի աջակցությամբ, սակայն այդ աջակցությունը պետք է շարունական լինի։
Առանց «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության կառավարություն կարող են կազմել մյուս երեք կուսակցությունները միասին, սակայն հաշվի առնելով, որ նրանցից մեկը «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունն է, մյուսը՝ քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցություն, ապա սա քիչ հավանական տարբերակներից է։ Մյուս տարբերակով կարող են հիշյալ 3 կուսակցություններից 2-ը «փոքրամասնության կառավարություն» սկզբունքով կոալիցիա կազմել՝ ստանալով մյուս երկու կուսակցությունների աջակցությունը»,-ասաց Իսպիրյանը՝ ներկայացնելով նաեւ ընտրություններից հետո տեղի ունենալիք ընթացակարգերի մասին համառոտ տեղեկություններ։
«Առաջիկա 10 օրվա ընթացքում Թուրքիայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կհայտարարի ընտրությունների վերջնական տվյալները, որից 5 օր անց ամենատարեց պատգամավորի նախագահությամբ տեղի է ունենալու պատգամավորների երդման արարողությունը։ Այդ ժամանակ նախագահ Էրդողանը ամենաշատ ձայներ հավաքած կուսակցության անդամներից մեկին, ենթադրաբար Դավութօղլուին, կհանձնարարի 45 օրյա ժամկետում կառավարություն ձեւավորել։
Եթե հիշյալ ժամանակահատվածում չհաջողվի կառավարություն ձեւավորել, Էրդողանը կարող է նոր անձի հանձնարարել կամ հայտարարել վաղաժամ ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Այս տարբերակի դեպքում Թուրքիայում նոյեմբերի վերջին կանցկացվի վաղաժամ խորհրդարանական ընտրություններ»,-ամփոփեց Իսպիրյանը։

Прошедшие в Турции выборы не обеспечили уже для бывшей правящей Партии справедливости и развития возможность единолично сформировать правительство. Об этом на пресс-конференции 9 июня заявил тюрколог Андраник Испирян.
Это, по его словам, предусматривает несколько политических сценариев. «Уже бывшая правящая в Турции Партия справедливости и развития может сформировать коалицию или с «Националистическим движением» или с Народно-республиканской партией или же с курдской Демократической партией народов. Партия справедливости и развития может сформировать правительство также по принятой в Турции модели «правительство меньшинства», то есть создает единоличное правительство при содействии одной из 3 других парламентских партий, однако это содействие должно быть продолжительным», - отметил Андраник Испирян. Без Партии справедливости и развития, продолжил тюрколог, правительство смогут сформировать три другие партии вместе, однако, учитывая, что одна из них партия «Националистическое движение», а другая – курдская Демократическая партия народов, то это наименее вероятный вариант.
«В течение ближайших 10 дней Центральная избирательная комиссия Турции объявит окончательные результаты выборов, 5 дней спустя после этого под председательством самого пожилого депутата состоится церемония присяги депутатов. В это время президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поручит одному из членов партии, набравшей наибольшее количество голосов, предположительно Давудоглу, за 45-дневний срок сформировать правительство. Если за упомянутый срок не удастся сформировать правительство, Эрдоган может поручить новому человеку или объявить о проведении досрочных выборов. В случае такого варианта в Турции в конце ноября пройдут досрочные парламентские выборы», - заключил Андраник Испирян.
Напомним, что парламентские выборы в Турции прошли 7 июня. Партия справедливости и развития получила 40,8% голосов избирателей, Народно-республиканская партия - 24,96%, партия «Националистическое движение» - 16,3% и Курдская Демократическая партия народов - 13,1%.