Բրազիլիայի ԱԳՆ-ն Անկարայի կողմից իր դեսպանին հետ կանչելու կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ցավում է Թուրքիայի կառավարության կողմից իր դեսպանին խորհրդակցությունների նպատակով հետ կանչելու այդ որոշման համար, որը պայմանավորված է Բրազիլիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւ ընդունելու հանգամանքով, գրում է Asbarez-ը։
ԱԳՆ-ն նաեւ հայտարարել է, որ ցավում է Սենատի կողմից  № 550 նախագծի կապակցությամբ թուրքական կառավարության հայտարարության մեջ արված ձեւակերպումների համար։ Այդ նախագիծը հայ բնակչության բնաջնջումների 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ հայ ժողովրդի հանդեպ համերաշխության ժեստի դրսեւորում էր։
«Հունիսի 1-ին Թուրքիայի դեսպանին կանչել էին ԱԳՆ, որտեղ նրան ընդունել էր ԱԳՆ Գլխավոր քարտուղարը, դեսպան Սերժիու Դանեզին, որը բացատրություններ էր տվել Սենատում ընթացող գործընթացների, այդ նախագծի նշանակության եւ այդ հարցում Բրազիլիայի ավանդական դիրքորոշման կապակցությամբ, որն անփոփոխ է մնում։ Նույն բացատրությունները Գլխավոր քարտուղարը տվել էր ՀՀ դեսպանին»,- ասված է հայտարարության մեջ։
«Սենատը գործել է իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակներում եւ Բրազիլիայի Սահմանադրությամբ ամրագրված իր անկախ իրավասություններին համապատասխան։ Բրազիլիայի կառավարությունը այսուհետ ակնկալում է, որ Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք երկուստեք որակվում են որպես ռազմավարական, մոտ ժամանակներս կվերադառնան իրենց բնական ընթացքին»,- հավելել է ԱԳՆ-ն։
Այդ կապակցությամբ Հարավային Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Ալֆոնսո Տաբակյանը հայտարարել է. «Ամեն անգամ, երբ Թուրքիան զգում է, որ նրա ժխտման մարտավարությանը վտանգ է սպառնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հերթական բանաձեւի պատճառով, նա ճնշում է գործադրում եւ գործի է դնում իր դիվանագիտական աղբյուրները։ Բրազիլիայի Սենատը եւս մեկ քայլ է արել եւ միացել է Հարավային Ամերիկայի օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանություններին, որոնք մարդկության դեմ գործած այս հանցագործության հարցում ընտրել են ճշմարտության եւ արդարության ուղին»։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ Բրազիլիայի Սենատը Հայոց ցեղասպանության կապակցությամբ բանաձեւ է ընդունել։ Փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ ոչ մի ցեղասպանություն չպետք է մոռացության մատնվի, որպեսզի աշխարհում մարդկության դեմ հանցագործությունները չկրկնվեն։

Министерство иностранных дел Бразилии выступило с заявлением, отметив, что сожалеет о решении правительства Турции отозвать для консультаций своего посла в Бразилии в связи с принятием Сенатом этой латиноамериканской страны резолюции о признании Геноцида армян. Об этом пишет «Asbarez».
Министерство иностранных дел Бразилии также заявило, что оно сожалеет по поводу формулировок в заявлении турецкого правительства в отношении принятия Сенатом проекта № 550, который содержит жест солидарности с армянским народом в сотую годовщину кампании уничтожения армянского населения.
«1 июня посол Турции был вызван в МИД и принят Генеральным секретарем иностранных дел, послом Сержиу Данези, который дал обширные объяснения по поводу процедур в Сенате, значения данного проекта и традиционной позиции Бразилии по данному вопросу, которая остается неизменной. Такое же объяснение Генеральным секретарем было предоставлено послу Армении»,– отмечается в заявлении.
«Сенат действовал в рамках своих конституционных прерогатив и в соответствии с принципом независимости полномочий, закрепленных в Конституции Бразилии. Правительство Бразилии и впредь будет ожидать, что двусторонние отношения с Турцией, официально определяемые обеими странами как стратегические, в ближайшее время вернутся в нормальное русло»,– добавил МИД.
В этой связи глава Армянского национального комитета Южной Америки, доктор Альфонсо Табакян заявил: «Каждый раз, когда турецкое государство чувствует, что его стратегии отрицания угрожает опасность из-за новой декларации в пользу признания Геноцида армян в мире, оно оказывает давление и взрывает дипломатические каналы. Сенат Бразилии сделал еще один шаг и присоединился к законодательным, исполнительным и судебным властям в Южной Америке, которые избрали путь правды и справедливости в отношении этого преступления против человечности».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Турция отозвала своего посла в Бразилии для консультаций после принятия бразильским парламентом резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи в 1915 году.
Напомним, что Сенат Бразилии принял резолюцию о Геноциде армян в Османской империи, столетняя годовщина которого отмечалась 24 апреля 2015 года. В документе также отмечается, что ни один геноцид не должен быть предан забвению, чтобы преступления против человечности не повторялись в мире.