Պետական պարտատոմսերի ցածր պահանջարկը խնդիրներ է առաջացրել պետական պարտքի սպասարկման հետ։ Այս մասին հունիսի 10-ին խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը։
Երկար տարիներ անց առաջին անգամ 2014թ. դեկտեմբերի կարճաժամկետ պարտատոմսերի բաշխման համար հայտեր չեն եղել, նշեց Խաչատրյանը։
«Դա չէր կարող ազդել պետական բյուջեի դեֆիցիտի եւ նրա ֆինանսավորման աղբյուրների վրա։ Իրավիճակը 2015թ. որոշակի ռիսկեր է առաջ բերել։ Ուստի պարտատոմսերի հաշվին բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորումը ավելի քան կրկնակի մեծացվել է՝ մինչեւ 40 մլրդ դրամ», ասաց Խաչատրյանը։

Низкий спрос на гособлигации создал сложности с обслуживанием госдолга. Об этом заявил в парламенте Армении 10 июня министр финансов республики Гагик Хачатрян.
Впервые за долгие годы, в 2-14 г на декабрьскую эмиссию краткосрочных гособлигаций не оказалось заявок, отметил Хачатрян.
Это не могло не повлиять на дефицит госбюджета и источники его финансирования. Ситуация вызывала значительные риски для 2015 года. Поэтому финансирование дефицита госбюджета за счет гособлигаций было увеличение более чем вдвое, до 40 млрд драмов (по текущему курсу около $84 млн – прим. ред), добавил Хачатрян.