Ադրբեջանի կառավարությունը բրիտանական The Guardian թերթի լրագրողին արգելել է լուսաբանել Բաքվի Եվրոպական խաղերը։
Նրան, այլ պարբերականների ներկայացուցիչներին եւ մի շարք իրավապաշտպանների թույլ չեն տվել ժամանել Ադրբեջան, գրում է The Guardian-ը։
Թերթը հունվարին հավատարմագրման հայտ էր ներկայացրել մարզական խմբագրության թղթակից Օեւեն Գիբսոնի համար եւ հաստատում ստացել։ Սակայն հունիսի 5-ին Եվրոպական խաղերի մամուլի գրասենյակից հայտնել են, որ հավատարմագրումը ընթացքի մեջ է։ Եվ վերջապես թռիչքից 3 ժամ առաջ հայտի պատասխանն այդպես էլ չի ստացվել։ ԵՕԿ-ում հայտարարել են, որ արգելքը լիովին  հակասում է  մարզական ոգուն եւ խոստացել են, որ կոմիտեի ղեկավար Պատրիկ Հիկեն կբարձրացնի այդ հարցը իշխանությունների հետ հանդիպման ժամանակ։
Պարբերականը նշում է, որ մերժումը ամենայն հավանականությամբ պայմանավորված է դեկտեմբերին լրագրողի՝ Բաքու կատարած այցի հանգամանքով։ Գիբսոնը նյութ էր պատրաստել այն մասին, թե ինչպես են Խաղերի նախապատրաստության շեմին ոտնահարվում մարդկանց իրավունքները, ինչպես նաեւ նա հանդիպել էր Ալիեւի ռեժիմի քննադատների, մասնավորապես լրագրող Խադիջա Իսմայլովայի հետ։
Իր  հերթին Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է լրատվամիջոցների համար ազատություն ապահովի։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության անդամներին թույլ չէին տվել ժամանել Ադրբեջան, քանի որ վերջին պահին  նրանց հայտնել էին, որ նրանց առաքելությունը պետք է հետաձգվի մինչեւ Եվրոպական խաղերի ավարտը։

Правительство Азербайджана запретило журналисту британской «The Guardian» освещать Европейские Игры в Баку.
Журналисту газеты, представителям других изданий, а также правозащитникам не было дано разрешение на въезд в страну, сообщает «The Guardian».
Газета запросила аккредитацию для главного корреспондента спортивной редакции Оуэна Гибсона в январе, тогда же было получено подтверждение на размещение в олимпийской деревне. Однако, 5 июня пресс-офис игр заявил, что аккредитация находится в процессе рассмотрения. Наконец, за 3 часа до вылета подтверждение так и не было выдано.
В Европейском Олимпийском Комитете заявили, что запрет полностью противоречит спортивному духу и обещали, что глава ЕОК Патрик Хикки поднимет вопрос в ходе встреч с властями.
Однако, как пишет издание, отказ скорее всего связан с поездкой корреспондентов газеты в Баку в декабре. Гибсон готовил материал о подготовке к Играм на фоне репрессий и нарушений прав человека и встречался с критиками правительства, в частности с журналисткой Хадижой Исмаиловой.
В свою очередь, представитель МИД Великобритании заявила о важности того, чтобы Азербайджан обеспечил свободный доступ для СМИ и заинтересованных сторон. «Мы регулярно поднимаем вопрос о правах человека в Азербайджане, давая понять, что открытый подход к диалогу и принятие различных точек зрения являются одними из отличительных черт сильной демократии»,- заявили в МИД.
Как сообщалось ранее, Международная правозащитная организация «Amnesty International» была вынуждена отменить поездку в Азербайджан, так как правительство в последнюю минуту сообщило, что миссия должна быть отложена до окончания Европейских игр.