Պատգամավորներն առաջարկում են հայ զինվորականների բուժման ֆոնդ ստեղծել, որտեղ բոլոր բարի կամք դրսեւորողները կարող են նվիրատվություններ կատարել։ Այս մասին  հունիսի 11-ին խորհրդարանում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը։
Առաջարկը պաշտպանել է ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, ով նշեց, որ շատ հայեր, այդ թվում՝ Սփյուռքից, պատրաստ կլինեն մասնակցել այդ նախագծին։
Խնդիրն այն է, որ «Բյուջետային համակարգի մասին» օրենքը թույլ չի տալիս նման ֆոնդ ստեղծել, եթե անգամ փոխանցումները կատարվեն պետական բյուջեի միջոցով։ «Պետք է նման  հնարավորություն ստեղծել եւ օրենսդրական աշխատանք տանել։ Ես պատրաստ եմ դրան մասնակցել»,- ասաց Մինասյանը։

Необходимо создать фонд лечения армянских военных, куда все люди доброй воли смогут перечислять пожертвования. Об этом заявил в парламенте 11 июня депутат от фракции «Наследие» Теван Погосян.
Предложение поддержал депутат от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. Многие армяне, в том числе из Диаспоры, будут готовы в нём участвовать, добавил он.
Вопрос в том, что закон «О бюджетной системе» не позволяет создание подобного фонда, даже если перечисления будут проходить через государственный бюджет. «Нужно создать такую возможность и при необходимости провести законодательную работу. Я готов в ней участвовать», - заявил Минасян.