Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քնից առաջ մտածում է ԽՍՀՄ փլուզման մասին։ Նման պնդում է արել Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին Սլովակիայում GLOBSEC անվտանգության հարցերով կոնֆերանսի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Ես վստահ եմ, որ Պուտինը, պառկելով քնելու, մտածում է այն մասին, թե ինոչ փլուզվեց ԽՍՀՄ-ը եւ արդյոք կարո՞ղ է ժամանակը հետ շրջել»,-հայտարարել է Կոմորովսկին։ Նրա խոսքով, վերջին տարիներին ՌԴ առաջնորդը «արդյունավետ կերպով իր քաղաքացիներին համոզել է, որ ԽՍՀՄ ժամանակները իրենց համար լավագույն դարաշրջանն են եղել»։
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ, Կոմորովսկին առաջին անգամ չէ, որ հիշատակում է Ռուսաստանի քաղաքականությունը։ Այսպես, մայիսի 3-ին նա հայտարարել է սպառնալիքների մասին, որոնք իր մեջ կրում է Մոսկվայում Հաղթանակի օրվան նվիրված շքերթը։ «Պետք է հիշել, որ այդ ռազմական ցուցադրության, ուժի ցուցադրության մեջ խոսքը ոչ թե պատմության, այլ ներկայի ու ապագայի մասին է»,-նկատել էր Կոմորովսկին։

Президент России Владимир Путин перед сном думает о распаде СССР, утверждает польский лидер Бронислав Коморовский. Такое мнение он высказал в ходе своего выступления на конференции по безопасности GLOBSEC в Словакии.
«Я уверен, что Путин, ложась спать, думает о том, почему распался Советский союз и может ли он повернуть время вспять», — заявил Коморовский, слова которого цитирует «Радио Польша». По его словам, на протяжении последних лет российский лидер «эффективно убеждал граждан в том, что времена СССР для них были самой лучшей эпохой».
Как напоминает Lenta.ru, Коморовский не первый раз затрагивает политику России. Так, 3 мая он заявил об угрозах, которые несет в себе парад Победы на Красной площади в Москве. «Следует помнить, что в этой военной демонстрации, демонстрации силы речь идет не об истории, а о современности и будущем», — отметил Коморовский.