Ես հետեւում եմ Բաքվում Եվրոպական խաղերին, բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է մոռանանք այդ երկում մարդու իրավունքների վիճակի մասին: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 22-ին, Ստրասբուրգում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵԽԽՎ ղեկավար Անն Բրասերը:
Նրա խոսքով, շատ իրավապաշտպաններ, որոնց հետ աշխատում է Եվրոպայի Խորհուրդը, լրագրողներ, իսկ հիմա նաեւ իրավաբաններ Ադրբեջանում գտնում են ճաղերի հետեւում: «Եվրոպական խաղերից առաջ ես խոսեցի Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Պատրիկ Հիկիի հետ, որպեսզի նրա ուշադրությունը հրավիրեմ մարդու իրավունքների վիճակի վրա»,-հայտարարել է Բրասերը:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում, որը մեկնարկել է այսօր եւ կտեւի մինչեւ հունիսի 26-ը, քննարկվելու է Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին զեկույցը:

Я слежу за Европейскими играми в Баку, но это не значит, что мы должны забывать о ситуации с правами человека в Азербайджане. Об этом в ходе пресс-конференции в Страсбурге 22 июня заявила глава ПАСЕ Анн Брассер.
По ее словам, многие правозащитники, с которыми работает Совет Европы, журналисты, а теперь и юристы находятся за решеткой в Азербайджане.
«До игр я говорила с главой Европейского олимпийского комитет Патриком Хикки, чтобы обратить его внимание на ситуацию с правами человека»,- заявила Брассер.
Напомним, что доклад о функционировании демократических институтов в Азербайджане будет обсуждаться в ходе летней сессии ПАСЕ, которая пройдет в Страсбурге 22 – 26 июня.