Բանակի մարտունակության չափանիշը փաստերն են, ոչ թե ճոռոմ հայտարարությունները: Այս մասին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հայտարարությունները:
Այդ պաշտոնյան Ադրբեջանի բանակի մարտական պատրաստականությունն ապացուցող այլ փաստարկ չի գտել, քան իր երկրի նախագահի խոստումը, թե «մեկ շաբաթում Հայաստանում քարը քարին չեն թողնելու»: «Դա ապացուցում է, որ ադրբեջանական բանակը, որը հագեցած է ամենաժամանակակից սպառազինությամբ, աշխարհի ուժեղագույն բանակների շարքում է»,-հայտարարել է Հասանովը:
«Մարտունակությունը հաստատում են ոչ թե խոսքով, այլ գործով, ոչ թե սպառազինությունների քանակով, այլ դրանք օգտագործելու ունակությամբ, ոչ թե բյուջեի չափով, այլ դրա ճիշտ բաշխմամբ»,-ընդգծել փորձագետը:
«Երեւի, Հասանովին արդեն չի հերիքում իր բանակը «տարածաշրջանում լավագույնը» հռչակելը: Այս տեմպերով ադրբեջանցի նախարարը շուտով իրենց բանակը կհռչակի, ոչ թե աշխարհի, այլ «տիեզերքի լավագույն բանակների» շարքում»,-հեգնանքով նկատել է Արկադի Գրիգորյանը:

Критерием боеготовности армии являются факты, но не пышные заявления. Об этом заявил военный эксперт Аркадий Григорян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am заявления министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
Сей чиновник не нашел иного подтверждения боеготовности азербайджанской армии, как обещание президента своей страны «в течение недели в Армении и камня на камне не оставить».  «Это доказывает то, что азербайджанская армия, обеспеченная самым современным вооружением, находится в ряду сильнейших армий мира», - заявил Гасанов.
«Не словами, а делами подтверждают уровень боеготовности. Не числом вооружений, а умением их использовать. Не размером бюджета, а его правильным распределением», - отметил эксперт.
«Видимо, Гасанову уже недостаточно считать свою армию «лучшей в регионе». Такими темпами азербайджанский министр скоро причислит свою армию к «лучшим армиям вселенной», не то что мира», - иронично заметил эксперт.