Բանակի մարտունակության չափանիշը փաստերն են, ոչ թե ճոռոմ հայտարարությունները: Այս մասին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հայտարարությունները:
Այդ պաշտոնյան Ադրբեջանի բանակի մարտական պատրաստականությունն ապացուցող այլ փաստարկ չի գտել, քան իր երկրի նախագահի խոստումը, թե «մեկ շաբաթում Հայաստանում քարը քարին չեն թողնելու»: «Դա ապացուցում է, որ ադրբեջանական բանակը, որը հագեցած է ամենաժամանակակից սպառազինությամբ, աշխարհի ուժեղագույն բանակների շարքում է»,-հայտարարել է Հասանովը:
«Մարտունակությունը հաստատում են ոչ թե խոսքով, այլ գործով, ոչ թե սպառազինությունների քանակով, այլ դրանք օգտագործելու ունակությամբ, ոչ թե բյուջեի չափով, այլ դրա ճիշտ բաշխմամբ»,-ընդգծել փորձագետը:
«Երեւի, Հասանովին արդեն չի հերիքում իր բանակը «տարածաշրջանում լավագույնը» հռչակելը: Այս տեմպերով ադրբեջանցի նախարարը շուտով իրենց բանակը կհռչակի, ոչ թե աշխարհի, այլ «տիեզերքի լավագույն բանակների» շարքում»,-հեգնանքով նկատել է Արկադի Գրիգորյանը:

YEREVAN. – The facts, and not the pompous statements, are the criterion for the combat-readiness of an army, stated military analyst Arkadi Grigoryan.
Grigoryan noted the aforesaid commenting, at the request of Armenian News-NEWS.am, on the recent statements by Azerbaijan Defense Minister Zakir Hasanov.
As per the military analyst, this Azerbaijani official has found no evidence but his president’s pledge that they “will not leave a stone in Armenia in one week,” to “prove” the combat-readiness of the Azerbaijan army.
“Combat-readiness is not confirmed in words but in deeds, not in the number of arms but in the ability to use them, [and] not in the amount of the [military] budget but in its right distribution,” stressed Grigoryan.