ԱՄՆ-ը 2015-ին Վրաստանին եւս 20 մլն դոլարի ռազմական օգնություն կտրամադրի՝ «Դաշնակիցներին երաշխիքների ամրապնդում» ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Փիթեր Քուքը:
Օգոստոսի 18-ին ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հանդիպում է ունեցել իր վրացի գործընկեր Թանաթին Խուդաշելիի հետ: «Նախարարը (Քարթերը) հաստատել է Վրաստանի հետ համագործակցելու ԱՄՆ մտադրությունը, ներառյալ ամենամյա երկկողմ եւ բազմակողմ զորավարժություններն ու թրեյնինգները»,-ասել է Քուքը:
Նա նաեւ հաստատել է, որ կշարունակվի Թբիլիսիի հետ համագործակցության զարգացումը՝ Վրաստան-ՆԱՏՕ հանձնաժողովի ձեւաչափով:

США в 2015 году окажут Грузии военную помощь еще на сумму 20 миллионов долларов в рамках программы «усиления гарантий союзникам». Об этом сообщил пресс-секретарь Пентагона Питер Кук.
18 августа министр обороны США Эштон Картер провел встречу со своей грузинской коллегой Тинатин Хидашели.
«Министр (Картер) подтвердил намерение США продолжать сотрудничество с Грузией, включая ежегодные двусторонние и многосторонние учения и тренинги», — сказал Кук.
Также глава Пентагона подтвердил курс на развитие сотрудничества с Тбилиси в формате комиссии Грузия-НАТО.