ԱՄՆ-ը 2015-ին Վրաստանին եւս 20 մլն դոլարի ռազմական օգնություն կտրամադրի՝ «Դաշնակիցներին երաշխիքների ամրապնդում» ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Փիթեր Քուքը:
Օգոստոսի 18-ին ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հանդիպում է ունեցել իր վրացի գործընկեր Թանաթին Խուդաշելիի հետ: «Նախարարը (Քարթերը) հաստատել է Վրաստանի հետ համագործակցելու ԱՄՆ մտադրությունը, ներառյալ ամենամյա երկկողմ եւ բազմակողմ զորավարժություններն ու թրեյնինգները»,-ասել է Քուքը:
Նա նաեւ հաստատել է, որ կշարունակվի Թբիլիսիի հետ համագործակցության զարգացումը՝ Վրաստան-ՆԱՏՕ հանձնաժողովի ձեւաչափով:

In 2015, the US plans for $20 million in additional funding as security assistance to Georgia’s armed forces through the European Reassurance Initiative, said Pentagon Press Secretary Peter Cook.
US Defense Secretary Ashton Carter on Tuesday hosted Georgian Defense Minister Tinatin Khidasheli at the Pentagon.
“Secretary Carter also reaffirmed the United States’ commitment to continuing defense cooperation with Georgia, including through annual bilateral and multilateral exercises and training,” the press secretary added.
Carter also confirmed that the US remains committed to supporting Georgia through the NATO-Georgia Commission.