«Նաիրիտ» գործարանի նախկին մոտ 5 տասնյակ աշխատակիցները, որոնք այսօր`օգոստոսի 19-ին, բողոքի ակցիա են անցկացրել ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մոտ, հրաժարվել են հանդիպել «Նաիրիտի» տնօրեն Ռուբեն Սաղաթելյանի հետ:
«Պիտի գային, ասեին` այ էս բանը ծուռ ա, որ մենք էլ ասենք` ծուռ ա, թե ոչ, բայց չբարեհաճեցին գալ»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Սաղաթելյանը:
«Նաիրիտի» տնօրենի խոսքով՝ ինքը չգիտի, թե ինչ նոր պահանջներ ունեն «Նաիրիտի» աշխատակիցները. «Չենք հասկանում, թե ինչի շուրջ են բողոքում: Իրենց պահանջը աշխատավարձն էր, պարտքերը բոլոր մարվել են: Այսօր այնտեղ եղել է 10 մարդ, ինչ էլ անես` ինչ–որ բողոքող կգտվնի՝ հիմնավոր թե անհիմն»:
Նշենք, որ ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մոտ հավաքված «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները պահանջել են պատասխանել դեռ հուլիս ամսին նախարարին ուղղված իրենց  նամակին եւ պարզաբանել իրենց պայմանագրի որոշ կետեր, սակայն նախարարությունում նրանց չեն ընդունել, ավելի ուշ նաիրիտցիներին մոտեցել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը, ապա` նախարար Երվանդ Զախարյանը։
Նաիրիտցիներն իրենց նամակում մի քանի պահանջ են ներկայացնում`
աշխատավարձերը խոստացված ժամանակում պատշաճ չվճարելու դեպքում գործարանի հետ աշխատակիցների կնքած պայմանագրերը` տույժ ու տուգանքներից հրաժարվելու մասին, անվավեր ճանաչել, պարզաբանել, թե որքանով է իրավաչափ տույժ-տուգանքներից հրաժարվելու մասին պայմանագրի ստորագրումը իրենց հետ, եւ թե ինչպես է լուծվելու աշխատավարձերի ուշացման համար դատարան դիմած եւ դատը շահած նաիրիտցիների ծախսերի փոխհատուցման խնդիրը։
Նշենք, որ Կառավարությունը փոխանցել է բոլոր նաիրիտցիների աշխատավարձային պարտքերը: Գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձը հատկացնում է պետությունը՝ էներգետիկայի ոլորտի պետական ընկերությունների շահույթի հաշվին: Ձեռնարկությունը չի աշխատում 2010թ. ապրիլից:

YEREVAN. – Around fifty former employees of Nairit chemical plant in Armenia’s capital city of Yerevan, and who on Wednesday staged a protest outside the Ministry of Energy and Natural Resources, have refused to meet with Nairit Director Ruben Saghatelyan.
“They didn’t bother to come,” Saghatelyan told Armenian News-NEWS.am.
The plant director added that he does not know what new demands the Nairit workers have.
The employees, who on Wednesday assembled outside the aforesaid ministry, demanded a reply to their letter which they had addressed to Minister Yervand Zakharyan back in July, and to clarify some points in their contract.
But no one received them at the ministry. Sometime thereafter, however, Minister Zakharyan himself approached the Nairit workers.
The employees present several demands in their letter. One such demand is to nullify the decision to sign a contract and waive the requirement to also be paid the penalties and fines for the delay in the payment of their wage arrears.
The overdue salaries of all Nairit workers have been paid in full. These wage arrears were paid by the state, and on the account of the profits of state-run energy companies.
The plant workers had assembled outside the Government Building and the Office of the President numerous times, and demanded a solution to their salary-related problems.