«Նաիրիտ» գործարանի նախկին մոտ 5 տասնյակ աշխատակիցները, որոնք այսօր`օգոստոսի 19-ին, բողոքի ակցիա են անցկացրել ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մոտ, հրաժարվել են հանդիպել «Նաիրիտի» տնօրեն Ռուբեն Սաղաթելյանի հետ:
«Պիտի գային, ասեին` այ էս բանը ծուռ ա, որ մենք էլ ասենք` ծուռ ա, թե ոչ, բայց չբարեհաճեցին գալ»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Սաղաթելյանը:
«Նաիրիտի» տնօրենի խոսքով՝ ինքը չգիտի, թե ինչ նոր պահանջներ ունեն «Նաիրիտի» աշխատակիցները. «Չենք հասկանում, թե ինչի շուրջ են բողոքում: Իրենց պահանջը աշխատավարձն էր, պարտքերը բոլոր մարվել են: Այսօր այնտեղ եղել է 10 մարդ, ինչ էլ անես` ինչ–որ բողոքող կգտվնի՝ հիմնավոր թե անհիմն»:
Նշենք, որ ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մոտ հավաքված «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները պահանջել են պատասխանել դեռ հուլիս ամսին նախարարին ուղղված իրենց  նամակին եւ պարզաբանել իրենց պայմանագրի որոշ կետեր, սակայն նախարարությունում նրանց չեն ընդունել, ավելի ուշ նաիրիտցիներին մոտեցել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը, ապա` նախարար Երվանդ Զախարյանը։
Նաիրիտցիներն իրենց նամակում մի քանի պահանջ են ներկայացնում`
աշխատավարձերը խոստացված ժամանակում պատշաճ չվճարելու դեպքում գործարանի հետ աշխատակիցների կնքած պայմանագրերը` տույժ ու տուգանքներից հրաժարվելու մասին, անվավեր ճանաչել, պարզաբանել, թե որքանով է իրավաչափ տույժ-տուգանքներից հրաժարվելու մասին պայմանագրի ստորագրումը իրենց հետ, եւ թե ինչպես է լուծվելու աշխատավարձերի ուշացման համար դատարան դիմած եւ դատը շահած նաիրիտցիների ծախսերի փոխհատուցման խնդիրը։
Նշենք, որ Կառավարությունը փոխանցել է բոլոր նաիրիտցիների աշխատավարձային պարտքերը: Գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձը հատկացնում է պետությունը՝ էներգետիկայի ոլորտի պետական ընկերությունների շահույթի հաշվին: Ձեռնարկությունը չի աշխատում 2010թ. ապրիլից:

Около 50 бывших сотрудников завода «Наирит», которые 19 августа проводили акцию протеста перед зданием Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, отказались от встречи с директором предприятия Рубеном Сагателяном.
По словам директора завода, он не знает, что за новые требования предъявляют бывшие работники «Наирита». «Не понимаем, на что они жалуются. Их требование заключалось в выплате зарплаты – все долги были погашены. Сегодня там собралось 10 человек. Что бы ты ни делал, найдется какой-то протестующий – обоснованно или нет», – в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил Рубен Сагателян, отметив, что «наиритовцы» не соизволили встретиться.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, около 50 бывших сотрудников завода «Наирит» провели 19 августа акцию протеста у Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, требуя ответить на июльское письмо главе ведомства. Они, в частности, требовали прояснить ряд пунктов соглашения с ними. Один из пунктов: в случае невыплаты зарплат в установленные сроки соглашения об отказе сотрудников от штрафов и пеней должны считаться недействительными, а также поднимался вопрос о том, как будут компенсироваться расходы сотрудников, подавших в суд за задержку зарплат и выигравших процессы.
Напомним, что Правительство компенсировало долги по зарплате всех сотрудников завода из доходов государственных энергетических компаний. Завод «Наирит» не работает с апреля 2010 года.