Ռուսաստանցիների կեսից ավելին (56%) համարում է, որ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի շրջապատը նրան ամբողջական տեղեկատվություն չի տրամադրում այն ամենի մասին, ինչ տեղի է ունենում երկրում:  Այդ մասին են վկայում հարցման տվյալները, որը «Լեւադա» կենտրոնն անցկացրել է  «Գազետա.ռու»-ի համար:
Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ այդ  56%-ից 14%-ը ենթադրում է, որ երկրի ղեկավարից թաքցնում են ամբողջ ճշմարտությունը, իսկ 42%-ը կարծում է, որ ռուսական առաջնորդի ստացած տեղեկությունները «կիսատ են եւ աղճատված»: Պատասխանողների 31%-ի կարծիքով Պուտինը հավաստի տեղեկություններ է ստանում:
Միաժամանակ, հարցման մասնակիցների մեծամասնությունը կարծում է, որ ռուսաստանցիները չեն ամաչում անկեղծ խոսել Պուտինի հանդեպ իրենց վերաբերմունքի մասին: Հարցվածների 16%-ը համոզված է, որ գրեթե բոլորն ազնիվ  են պատասխանում, իսկ որ «մեծամասնությունն անկեղծ է պատասխանում», կարծում է հարցվածների 32%-ը: 31%-ի կարծիքով «կեսն անկեղծ են պատասխանում, կեսը` չէ»:  14%-ն էլ կարծում է, որ ռուսաստանցիները թաքցնում են պետության ղեկավարի մասին իրենց կարծիքը:
Մասնակիցների 38%-ը համոզված է, որ Ռուսաստանում քաղաքականության մասին կարելի է բացահայտ խոսել միշտ եւ ամենուր: Որոշ սահմանափակումների գոյության մասին հայտարարում է 33%-ը, իսկ 10%-ը «վախենում է կամ էլ իրեն շփոթված է զգում»:

Более половины россиян (56%) считают, что окружение президента Владимира Путина не предоставляет ему всей информации о происходящем в стране. Об этом свидетельствуют данные опроса «Левада-центра», проведенного для «Газеты.ру».
По результатам исследования, из этих 56% 14% полагают, что от главы государства скрывают всю правду, а 42% считают, что информация, получаемая российским лидером, является «неполной и искаженной». По мнению 31% респондентов, Путину доходят достоверные сведения.
В то же время большинство участников опроса считает, что россияне не стесняются откровенно говорить о своем отношении к Путину. В том, что почти все отвечают честно, уверены 16% респондентов, а в том, что «большинство отвечает откровенно» - 32%. По мнению 31%, «половина отвечает откровенно, половина — нет». Еще 14% считают, что россияне скрывают свое мнение о главе государства.
В целом же в том, что говорить откровенно о политике в России можно всегда и везде, уверены 38% участников опроса. О существовании некоторых ограничений заявляют 33%, а 10% «боятся или чувствуют себя неловко».