Հայկական հասարակությունում կարծիքները բաժանվել են այն մասին, թե արդյո ք պետք էր մնալ Բաղրամյան պողոտայում «մինչեւ հաղթական ավարտը», թե՞ հեռանալ այնտեղից, բայց հետեւել աուդիտի ընթացքին:
Այդ մասին են վկայում Gallup ցանցը Հայաստանում ներկայացնող «Մարկետինգի հայկական ընկերակցություն» ՀԿ-ի անցկացրած հարցման արդյունքները: Հարցումներն անցկացվել են Երեւանում եւ շրջաններում 1 106 մարդու մասնակցությամբ:
Ինչպես օգոստոսի 21-ին լրագրողներին հայտնել է կազմակերպության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը, հարցվածների 49%-ը հայտարարել է, որ երբ հուլիսի 27-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց սակագնի թանկացումը բնակչության համար սուբսիդավորելու մասին, պետք էր չհեռանալ Բաղրամյան պողոտայից, մինչեւ թանկացումն ամբողջությամբ վերացվեր:
30%-ը կարծում է, որ փողոցի արգելափակումը վերացնելը ճիշտ որոշում էր, իսկ այժմ պետք է սպասել էներգոհամակարգի միջազգային աուդիտի արդյունքին եւ հետո որոշել, թե ինչ է պետք անել:
14%-ը կարծում է, որ պետք է մնալ Ազատության հրապարակում, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ուղարկել` աուդիտը վերահսկելու եւ նրա ընթացքին հետեւելու: 7%-ը դժվարացել է պատասխանել:.
Եթե աուդիտի արդյունքում թանկացումն արդարացի համարվի, սպառողները կսկսեն վճարել նոր սակագնով: Հակառակ դեպքում պետությունը միջոցներ ձեռք կառնի «Հայաստանի Էլցանցերից» հավելյալ գումարը հետ վերցնելու եւ թանկացման համար մեղավոր պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության կանչելու համար:

В армянском обществе разделились мнения о том, нужно ли было оставаться на проспекте Баграмяна «до победного конца» или покинуть его, но следить за ходом аудита. Об этом свидетельствуют результаты опроса 6 – 13 июля, проведённого НПО «Армянская ассоциация маркетинга», представляющего сеть «Gallup» в Армении. Опрос проведен среди 1106 человек в Ереване и регионах.
Как заявил журналистам 21 августа глава организации Арам Навасардян, 49% опрошенных заявили, что 27 июля, когда президент Армении Серж Саргсян объявил о субсидии подорожавших  тарифов для населения, нужно было не уходить с проспекта Баграмяна до полной отмены подорожания. 30% считают, что решение завершить блокирование проспекта было правильным, а теперь нужно ждать итогов  международного аудита энергосистемы и по его результатам определиться с действиями. 14% считают, что нужно оставаться на Площади Свободы, делегировать представителей гражданского  общества  на мониторинг аудита и следить за его ходом. Затруднились с ответом 7%.
Напомним, что если по заключению международной консалтинговой компании подорожание будет признано справедливым, потребители начнут платить по новому тарифу. Иначе государство применит меры, чтобы взыскать у «Электросетей Армении» обратно переплаченные суммы и призвать к ответственности должностных лиц, ответственных за подорожание. Консалтинг проведёт за 16 недель компания «Deloitte & Touche CIS», выбранная по международному тендеру.