Հայաստանում սահմանդրական բարեփոխումների անցկացման հետեւանքով Ռուսաստանի հետ փոխհարաբերությունների բնույթը չի փոխվի: Այդ մասին սետեմբերի 8-ին «Ռուսաստան- Հայաստան.հարաբերությունների ընթացիկ վիճակն ու հեռանկարները» թեմայով Երեւան – Մոսկվա տեսակամուրջի ընթացքում հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Այդ համատեքստում նա կոչ է արել չողբերգականացնել իրավիճակը: «Պայմանավորվածությունները կարող են ձեռք բերվել այլ անձանց միջեւ, բայց դրանից փոխհարաբերությունների բնույթը չի փոխվում»,- շեշտել է Ալեքսանդր Մարկարովը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների ՝ Մոսկվայում սեպտեմբերի 7-ին կայացած հանդիպմանը ՝ քաղաքագետը հիշեցրել է, որ սա այս տարվա ընթացքում երկու պետությունների ղեկավարների առնվազն չորրորդ հանդիպումն է: «Նշվել են խնդիրներ, որոնք նկատվել են այս տարվա ընթացքում: Օրինակ 14 տոկոսով նվազել է ապրանքաշրջանառությունը: Բոլոր նմանատիպ հարցերը պետք է քննարկել, գտնել պատճառները ու վերադարձնել այն կետին, որտեղ գտնվում էին փոխհարաբերությունները» ,- հավելել է Ալեքսանդր Մարկարովը:

В результате проведения в Армении конституционных реформ характер взаимоотношений с Россией не изменится. Об этом 8 сентября в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Россия-Армения: текущее состояние отношений и перспективы» заявил директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров.
В этом контексте он призвал не драматизировать. «Договоренности могут состояться между другими лицами, но от этого характер взаимоотношений не меняется», - подчеркнул Александр Маркаров.
Коснувшись рабочей встречи президентов Армении и России в Москве 7 сентября, политолог напомнил, что это как минимум четвертая встреча глав двух государств за год. «Были отмечены проблемы, которые были заметны в этом году. Например, на 14% снизился взаимный товарооборот. Все подобные вопросы нужно обсуждать, находить причины и вернуть в то русло, в котором взаимоотношения находились», - добавил Александр Маркаров.