Թուրքիայի հայ համայնքը ցանկանում է, որ երկրի կայունությունը վերականգնվի, արյունահեղությունը դադարեցվի: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» թերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի հայտարարություններին, թե հայերն օգնում են քրդերին:
«Թուրքիայի հայ համայնքը միանում է հասարակության ջախջախիչ մեծամասնության միասնական կեցվածքին, որն ուզում է երկրում համերաշխություն տիրի եւ բնականոն զարգացումներ ընթանան: Երբ Թուրքիայում մթնոլորտը շիկանում է, հասարակության մի անպատասխանատու զանգված արհեստականորեն օրակարգ է բերում «Հայոց» անունը, մեղադրանքներ հնչեցնում: Սա մեզ համար անսպասելի բան չէ, կարծես թե ժառանգական է դարձել հասարակության այդ մասի համար»,- ասաց Արա Գոչունյանը:
Նա նշեց, որ հենց այս առիթով էլ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը նամակ ուղարկեց վարչապետին եւ միեւնույն ժամանակ էլ զեկույցով հանդես եկավ՝ բացառելով վարկածը, թե հայ համայնքը կապ ունի Թուրքիայում տիրող իրավիճակի եւ ահաբեկչական գործողությունների հետ:
«Ճգնաժամային մթնոլորտ չկա, հայ համայնքի բնականոն կյանքը շարունակվում է եւ բոլորը սպասում են, որ արյունահեղությունը մեկ ժամ առաջ դադարեցվի, նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ընտրություններից հետո էլ ամեն ինչ հանդարտվի»,- ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո լարվել են թուրք-քրդական հարաբերությունները:

Armenian community in Turkey wants stability to be restored in the country and the bloodshed to be over, editor of Istanbul-based Armenian “Zhamanak” newspaper Ara Gochunyan told Armeian News – NEWS.am, referring to the statements circulated in Turkey that Armenians are helping Kurds.
“Armenian community in Turkey joins the single position of the overwhelming majority of the society, which wants solidarity to rule in the country and everything to normalize. When the atmosphere exacerbates in Turkey, the irresponsible mass artificially adds the word “Armenians” to the agenda and brings certain accusations.  This isn’t something unexpected for us. This seems to have become something hereditary for the given part of the society,” he said.
Gochunyan also said that with this regard Archbishop Aram Ateshyan has sent a letter to the Turkish PM, and also made a report, excluding the credibility of the information that the Armenian community is connected with the terrorist acts and current situation in Turkey.
“There’s no crisis atmosphere; the life of the Armenian community is going on in its usual course, and everyone expects the bloodshed to be over as soon as possible and everything to calm down after the elections on November 1,” he said.
After the parliamentary elections held in Turkey on June 7, the relations between Turks and Kurds have become rather tense.