Թուրքիայի հայ համայնքը ցանկանում է, որ երկրի կայունությունը վերականգնվի, արյունահեղությունը դադարեցվի: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» թերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի հայտարարություններին, թե հայերն օգնում են քրդերին:
«Թուրքիայի հայ համայնքը միանում է հասարակության ջախջախիչ մեծամասնության միասնական կեցվածքին, որն ուզում է երկրում համերաշխություն տիրի եւ բնականոն զարգացումներ ընթանան: Երբ Թուրքիայում մթնոլորտը շիկանում է, հասարակության մի անպատասխանատու զանգված արհեստականորեն օրակարգ է բերում «Հայոց» անունը, մեղադրանքներ հնչեցնում: Սա մեզ համար անսպասելի բան չէ, կարծես թե ժառանգական է դարձել հասարակության այդ մասի համար»,- ասաց Արա Գոչունյանը:
Նա նշեց, որ հենց այս առիթով էլ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը նամակ ուղարկեց վարչապետին եւ միեւնույն ժամանակ էլ զեկույցով հանդես եկավ՝ բացառելով վարկածը, թե հայ համայնքը կապ ունի Թուրքիայում տիրող իրավիճակի եւ ահաբեկչական գործողությունների հետ:
«Ճգնաժամային մթնոլորտ չկա, հայ համայնքի բնականոն կյանքը շարունակվում է եւ բոլորը սպասում են, որ արյունահեղությունը մեկ ժամ առաջ դադարեցվի, նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ընտրություններից հետո էլ ամեն ինչ հանդարտվի»,- ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո լարվել են թուրք-քրդական հարաբերությունները:

Армянская община Турции желает, чтобы в стране восстановилась стабильность и кровопролитие прекратилось. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил редактор стамбульской армянской газеты «Жаманак» Ара Гочунян, комментируя звучащие в Турции заявления, что армяне помогают курдам.
«Армянская община Турции присоединяется к единой позиции подавляющего большинства в обществе, которое хочет, чтобы в стране царила солидарность и все уладилось. Когда в Турции атмосфера накаляется, безответственная масса искусственно вносит в повестку слово «армяне» и выдвигает какие-то обвинения. Для нас это не является чем-то неожиданным. Видимо, для данной части общества это стало чем-то наследственным»,– сказал он.
Гочунян отметил, что в связи с этим архиепископ Арам Атешян направил письмо премьер-министру, а также выступил с докладом, исключив версию о том, что армянская община связана с терактами и нынешней ситуацией в Турции. «Кризисной атмосферы нет: жизнь армянской общины продолжается в нормальном русле, и все ожидают того, чтобы кровопролитие поскорее прекратилось и после выборов 1 ноября все успокоилось»,– добавил член армянской общины.
Отметим, что после прошедших 7 июня парламентских выборов в Турции турецко-курдские отношения крайне напряжены.