ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը սեպտեմբերի 22-ին  Պեկինում հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանի հետ եւ քննարկել տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ողջունելով Հայաստանի վարչապետին՝ ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել  Չինաստան այցելելու իր հրավերը ընդունելու  եւ Եվրասիական տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար: Նա բարձր է գնահատել հայ-չինական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ համոզմունք հայտնել, որ վարչապետ Աբրահամյանի այցը Չինաստան կնպաստի փոխգործակցության էլ ավելի զարգացմանը եւ ամրապնդմանը:
Վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Ընդգծելով, որ տնտեսական ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ՝ Հովիկ Աբրահամյանը   համոզմունք է հայտնել, որ այցը նոր լիցք կհաղորդի  հայ-չինական կապերի  ամրապնդմանը եւ տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը։
Երկու երկրների վարչապետները կարեւորել են ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, տրանսպորտի, քիմիական արդյունաբերության,  գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, գիտության, կրթության, մշակույթի, քաղավիացիայի ոլորտներում  հետագա համագործակցության խորացումը, համատեղ կոնկրետ ծրագրերի  իրականացումը: Այս համատեքստում կարեւոր է համարվել  Առեւտրատնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը:
Վարչապետ Աբրահամյանը գոհունակությամբ նշել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրների  միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերություններն  առաջընթաց են արձանագրել, եւ զգալի աճել է ապրանքաշրջանառությունը (ավելի քան կես միլիարդ դոլար):  ՉԺՀ վարչապետ Լի Քեցյանը իր հերթին  ընդգծել է, որ բոլոր ոլորտներում՝ թե քաղաքական, թե տնտեսական եւ թե հումանիտար, առկա է արդյունավետ փոխգործակցություն, եւ Չինաստանը  պատրաստ է խորացնելու եւ ամրապնդելու  դրանք։
Հայաստանի եւ Չինաստանի վարչապետները մանրամասն քննարկել են  Իրան–Հայաստան երկաթուղու, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման ներդրումային ծրագրերը: Չինաստանի վարչապետը վերահաստատել է  չինական կողմի  հետաքրքրվածությունը այս հարցում: Նա պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ծրագրեր իրականացնել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացման, արդյունաբերության, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում: ՉԺՀ վարչապետը տեղեկացրել է, որ Չինաստանում ուսանող հայ երիտասարդների կրթաթոշակը հաջորդ տարվանից կբարձրացվի:
Հանդիպման վերջում Հովիկ Աբրահամյանը Չինաստանի վարչապետին հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվել է:

Премьер-министр Армении Овик Абрамян 22 сентября в Пекине встретился с главой Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяном, обсудив возможности расширения экономического сотрудничества.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, Ли Кэцян поблагодарил Овика Абрамяна за принятие приглашения посетить КНР и за участие в Евразийском экономическом форуме. Он высоко оценил нынешний уровень армяно-китайских отношений и выразил убеждение в том, что визит премьер-министра Армении в Китай поспособствует еще большему укреплению и развитию сотрудничества.
Абрамян отметил, что развитие отношений с Китаем – один из приоритетов внешней политики Армении. Подчеркнув, что в экономической сфере есть большой потенциал для сотрудничества, премьер-министр выразил убеждение в том, что визит придаст новый импульс укреплению армяно-китайских связей и расширению экономического сотрудничества.
Собеседники отметили важность углубления сотрудничества в сферах развития инфраструктур, энергетики, транспорта, химической промышленности, сельского хозяйства, туризма, науки, образования, культуры, гражданской авиации. В этом контексте они подчеркнули важность эффективной деятельности Армяно-китайской совместной комиссии по вопросам торгово-экономического сотрудничества.
Премьер-министр Армении с удовлетворением отметил, что в последние годы торгово-экономические отношения двух стран прогрессировали и значительно возрос товарооборот (более полумиллиарда долларов). Ли Кэцян, в свою очередь, подчеркнул, что во всех сферах – и в политической, и в экономической, и в гуманитарной – существует эффективное взаимодействие и что Китай готов углублять и укреплять его.
Главы правительств Армении и Китая подробно обсудили инвестиционные программы по строительству железной дороги Иран – Армения и дорожного коридора «Север – юг». Ли Кэцян подтвердил заинтересованность китайской стороны этими программами. Он выразил готовность реализовать совместные программы в сферах развития инфраструктур и промышленности в Армении, а также в гуманитарной и других сферах. Глава правительства Китая сообщил, что со следующего года будут повышены стипендии армянских студентов в Китае.
В конце встречи Овик Абрамян пригласил председателя Государственного совета Китайской Народной Республики посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было принято.