Միացյալ Նահանգները Հայաստանում խոշորագույն ուղղակի ներդրումներ ունեցողներից մեկն է: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, որն այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել Հայ-ամերիկյան առեւտրաարդյունաբերական պալատի առաջ։
«ԱՄՆ ներդրումները շեշտակի ավելացան Կոնտուր Գլոբալի կողմից Որոտանի հիդրոկասկադի ձեռքբերմամբ. 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գործարք, որով Հայաստան մուտք գործեց ԱՄՆ էներգետիկ ոլորտի առավել նորարարական ընկերություններից մեկը՝ իր փորձով ու կառավարման տեխնիկայով: Ուզում եմ շեշտել, որ Կոնտուր Գլոբալն այս ներդրումը կատարեց, ստացավ Հայաստանի կառավարության աջակցությունը, քանի որ կոմերցիոն առումով կային լավ հիմնավորումներ: Թույլ տվեք շեշտել մի բան, որ բոլոր ներկաները քաջ գիտակցում են. ԱՄՆ դեսպանատունը չի կարողպարտադրել ամերիկյան ձեռնարկություններին ներդրում կատարել Հայաստանում: Հայաստանն է, որ պետք է գրավիչ լինի ներդրողների համար, ինչպես եղավ կոնտուր Գլոբալի դեպքում: Ընդհանուր առմամբ, ընկերությունները ներդրում են կատարում այնտեղ, որտեղ կա կանխատեսելիություն ու թափանցիկություն բոլոր հարցերում՝ հարկային ու մաքսային ընթացակարգերից մինչեւ դատական վարույթներ: Ուստի, ԱՄՆ դեսպանության ուշադրության կենտրոնում այն միջոցներն են, որոնք կօգնեն ձեւավորել այնպիսի գործարար միջավայր, որտեղ կարող են արդարացի մրցակցել բոլոր ընկերությունները, լինի հայկական, ամերիկյան, ռուսական, թե այլ ընկերություն՝ այսպիսով մեծացնելով ներդրողների վստահությունը»,- նշել է դեսպանը:
Խոսելով Հայաստանում ԱՄՆ ներդրումների մասին՝նա անդրադարձ է կատարել ամերիկյան ներդրումները Հայաստանում ավելացնելու նպատակով վերջերս դեսպանության կողմից կազմակերպված երկու միջոցառման: «Այսպիսի միջոցառումներ առաջիկայում կուզենայի ավելի շատ տեսնել:Սեպտեմբերին մենք ֆրենչայզինգի օր անցկացրեցինք, որի ժամանակ Երեւան էին ժամանելֆրենչայզինգի հնարավորություններով հետաքրքրված մի քանի ամերիկյան ընկերություն: Մենք նաեւ հոկտեմբերին ընդունեցինք ԱՄՆ գործընկերության հնարավորության պատվիրակությանը, որը դիտարկում էր համագործակցությունը վերականգնվող էներգիայի ոլորտում: Մեր աշխատակազմը նախապատրաստում է նմանատիպ այլ միջոցառումներ եւս,եւ կուզենայինք նաեւ լսել ՀԱԱՊ-ի նկատառումներն այն մասին, թե ինչ կարող ենք անել, որպեսզի նման միջոցառումները հնարավորինս լավ ծառայեն իրենց նպատակին»:
«Ուզում եմ շեշտել, որ Հայաստանի տնտեսական աճին ուղղված աջակցությամբ մենք շեշտադրում ենք մարզային զարգացման հարցը: Օրինակ՝ ԱՄՆ կառավարությունը ավելի քան քսան տարի ակտիվորեն աջակցում է գյուղատնտեսության զարգացմանը: Այս ոլորտը, որտեղ ներգրավված է Հայաստանի աշխատուժի 40 տոկոսը եւ որն ապահովում է ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, կենսական նշանակություն ունի ՀՀ տնտեսության ընդհանուր աճի ու կենսունակության համար: Գյուղատնտեսության աջակցության մեր ծրագրերով, որոնք ներկայումս իրականացվում են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից, շուրջ 12 միլիոն ԱՄՆ դոլար է ուղղված գյուղատնտեսության մրցունակության մեծացմանը եւ գյուղական համայնքներիտնտեսական աճին:
Գյուղատնտեսության ոլորտում մեր կայուն գործակցությունից զատ՝ մենք դիտարկել ենք նաեւ գյուղի զարգացման այլ ուղիներ: Այս պահին դեռեւս շատ բան չեմ կարող ասել, սակայն այս ամսվա ընթացքում մենք կհայտարարենք տուրիզմի հետ կապված մի շատ հետաքրքիր նախաձեռնության մասին, որի շրջանակում համագործակցում ենք ԱՄՆ Սմիթսոնյան հաստատության հետ, եւ սա կարծում եմ Հայաստանի գյուղական բնակավայրերի տնտեսությանը նոր շունչ ու ավյուն կհաղորդի»,- նշել է դեսպանը:

YEREVAN. - The United States is among the largest foreign direct investors in Armenia, the U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills stated today at the meeting with the representatives of the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham).
“U.S. investment in Armenia got a real boost with ContourGlobal’s acquisition of the Vorotan Hydroelectric Cascade, a 250 million dollar deal that brings to Armenia the technical expertise and management techniques of one of America’s most innovative energy companies.
I want to emphasize that Contour Global made this investment, and received the support of the Armenian government, because it made good commercial sense. Now, let me stress something that all of you in this room know -- the U.S. Embassy cannot force U.S. businesses to invest in Armenia. It is up to Armenia to attract that investment, as it did in the case of Contour Global. Fundamentally, companies invest where there is predictability and transparency, in everything from taxation to customs regulations to court proceedings. Therefore, the U.S. Embassy will focus its work on helping to create a business environment in which all companies – Armenian, American, Russian or whatever --can compete fairly, thus increasing investor confidence,” the Ambassador said.
Referring to the U.S. investments in Armenia, Richard Mills highlighted two recent activities the Embassy organized to boost U.S. investment in Armenia: “I’d like to highlight two recent activities the Embassy organized to boost U.S. investment in Armenia, which are examples of what I want to see more of in coming months. We organized a U.S. Franchise Day in September, which brought to Yerevan several U.S. companies interested in franchise opportunities here. We also hosted a U.S. Partnership Opportunity Delegation in October that explored cooperation in the renewable energy sector. I am working with my staff to organize more such events in the future and we will be seeking input from the Chamber on how to make those events as useful as possible.”
“I want to emphasize that our support for economic growth in Armenia puts great emphasis on the regions. For instance, the U.S. Government has been actively helping to develop the Armenian agricultural sector for more than 20 years. The sector employs 40% of the Armenian labor force and accounts for 20% of Armenian GDP, so agriculture is vitally important to the health and growth of the overall Armenian economy. Our 8 agricultural support programs now implemented by USAID currently provide about $12 million in assistance to boost the competitiveness of Armenian agriculture and grow the economies of rural communities.
In addition to our sustained partnership in the agricultural sector, we have also explored other means of boosting rural development. For example – and unfortunately, I can’t give too much away – we’ll be announcing later this month a very exciting tourism initiative, in cooperation with the Smithsonian Institution in the United States, that I believe will inject a burst of oxygen into the economy of rural Armenia,” Richard Mills said.