Ներկայիս սոցիալ-տնտեսական վատ վիճակի մեղավորը Սահմանադրությունը չէ: Այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» դաշինքի անդամ, «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանը՝ անդրադառնալով իշխանության դիտարկմանը, թե Սահմանադրական փոփոխություններից հետո երկրում դրական տեղաշարժ է լինելու:
«Գործող Սահմանադրության Հոդված 65-ում ասվում է, որ պատգամավորներն իրավունք չունեն զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ: Իրականությունը փաստում է, սակայն, որ պատգամավորները զբաղվում են ձեռնարկատիրությամբ: Այնպես որ, ինչպես գործող Սահմանադրությունը չի գործում, այնպես էլ նորը չի գործելու»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Երեւանի ավագանու անդամի խոսքով՝ «Ժառանգությունը» ժամանակին ցանկանում էր անցում կատարել կառավարման խորհրդարանական համակարգին, սակայն Սահմանադրության այս նախագծում կան կետեր, որոնց հետ իրենք համաձայն չեն. «Կայուն մեծամասնության կետը վտանգավոր է մեզ համար»:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանն էլ արձագանքեց, թե «Ժառանգության» տեսակետներն ընդգրկված են այս Սահմանադրությունում, սակայն դեմ են, որովհետեւ իշխանություններն են նախաձեռնել:
«Մենք անցնում ենք այն ճանապարհով, որով ամբողջ աշխարհն է անցնում: Ժամանակն է, որ միակենտրոն կառավարումից անցնենք կոլեգիալ կառավարման համակարգին»,- նշեց նա:

В нынешнем плохом социально-экономическом положении виновата не Конституция. Об этом на встрече с журналистами 17 ноября заявила представитель партии «Наследие» Анаит Бахшян.
«В 65-ой статье действующей Конституции указано, что депутаты не имеют право заниматься бизнесом. Но наши депутаты занимаются бизнесом. Так что, как не действует нынешняя Конституция, так не будет действовать и ее новая редакция», - подчеркнула Бахшян. По ее словам, в свое время партия «Наследие» желала перехода к парламентской модели правления, но в предложенном проекте реформ есть пункты, с которыми они не согласны. «Для нас опасен пункт обеспечения стабильного большинства», - пояснила оппозиционер.
В свою очередь, депутат от правящей Республиканской партии Армении Мкртыч Минасян заявил о том, что точки зрения партии «Наследие» учтены в проекте. Тем не менее, они против, потому что инициаторами процесса являются представители власти. «Мы проходим тот путь, по которому проходит весь мир. Настало время, когда от единоличной системы правления надо перейти к коллегиальной», - заметил депутат.