Արեւելյան գործընկերության (ԱլԳ) Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ՔՀՖ) Հայաստանի ազգային պլատֆորմը (ՀԱՊ) բարձր է գնահատում Եվրոպական միության նախաձեռնությամբ հիմնադրված «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագիրը, եւ կոչ է անում ՀՀ կառավարությանը միանալ նրան:
Այս առնչությամբ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի տարածած հաղորդագրության մեջ նաեւ նշվում է.
«Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագիրն աջակցում է մշակութային ու ստեղծարար ոլորտների զարգացմանը ինչպես ամբողջ Եվրոպայի տարածքում, այնպես էլ ԱլԳ երկրներում։
Ծրագիրն ունի երկու կարեւոր բաղադրիչ` Մշակույթ եւ Մեդիա: Ծրագրին արդեն միացել են Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան: Մենք անչափ կարեւորում ենք այս ծրագրին Հայաստանի միացումը լիարժեքորեն` երկու բաղադրիչների մասով էլ: Ծրագրի շրջանակներում Եվրամիությունը պատրաստակամ է հսկայական միջոցներ տրամադրել մասնակից երկրների մշակույթի զարգացմանը (ԵՄ եւ ԱլԳ երկրների ամբողջ ծրագրի բյուջեն 2014-2020 թվականների համար հաստատված է 1.46 մլրդ եվրոյի չափով):
ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը ցավով արձանագրում է, որ Հայաստանի պետական մարմինները առաջնահերթությունների թվին չեն դասում Հայաստանում մշակույթի զարգացումը, եւ այս ոլորտի պետական ֆինանսավորումը իրականացվում է մնացորդային սկզբունքով: Ցավոք սրտի, արդեն երկրորդ տարին է, ինչ ՀՀ կառավարությունը որոշում չի կայացնում այս ծրագրին միանալու անդամավճարի՝ 120.000 եվրո գումարի փոխանցման վերաբերյալ: Մենք անընդունելի ենք համարում նման մոտեցումը:
Մենք կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը՝ օր առաջ ապահովել «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին ամբողջ ծավալով` Մշակույթ եւ Մեդիա բաղադրիչներով Հայաստանի անդամակցության համար անհրաժեշտ գումարի հատկացումը, որպեսզի մշակույթի ոլորտում գործող հայաստանյան կազմակերպությունները կարողանան դիմել 2016թ. սկզբին նախատեսված դրամաշնորհների հաջորդ մրցույթին: Շահած ծրագրերը ոչ միայն հնարավորություն կտան նոր լիցք հաղորդել Հայաստանում մշակույթի եւ մեդիա-մշակույթի ոլորտների զարգացմանը, այլ նաեւ նոր հնարավորություններ կստեղծեն փոխշահավետ համագործակցության համար Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների համապատասխան կազմակերպությունների հետ:

The Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) has issued a statement on Armenia’s joining the Creative Europe Programme.
“Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum highly appreciates the European Union ‘Creative Europe’ programme which supports the enhancement of cultural and creative sectors both across Europe and the Eastern Partnership countries.
“The Programme is comprised of two major sub-programmes - Culture and Media. Georgia, Moldova and Ukraine have already joined the Programme. We consider highly important that Armenia should become a full participant in both sub-programmes. Within the framework of ‘Creative Europe’ the EU is willing to provide substantial funds to contribute to the enhancement of participant countries’ cultures (total budget of the Programme for the EU and the EaP countries for 2014-2020 period is EUR 1.46 billion).
“The EaP CSF Armenian National Platform sadly states that the cultural development of Armenia is not among the priorities of the Armenian authorities and the financing of this sector is carried out on the basis of retained balance. Unfortunately, for the last two years the RA Government was reluctant to make the decision to transfer the membership fee of EUR 120.000 to join this Programme. We find this approach unacceptable.
“We urge the RA Government to immediately ensure the allocation of the required membership fee for Armenia’s full participation in the Creative Europe programme under both components (Culture and Media) so that the Armenian organizations operating in the field of culture can apply for the upcoming grant competition expected in the beginning of 2016. The successful projects will not only provide fresh momentum to the development of culture and media culture in Armenia, but also create new opportunities for a mutually beneficial cooperation between the EU and the relevant organizations of the Eastern Partnership Countries,” the statement reads.