ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստ են ԵԽԽՎ հետ համագործակցությանը: Այդ մասին ասել է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը Tert.am-ի հարցին պատասխան։
Հարցին, թե նոյեմբերի 23-ին տեղի կունենա ԵԽԽՎ Սոցիալական հարցերի, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հանձնաժողովի նիստը, որի ժամանակ հնարավոր է Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցի նախապատրաստման ընթացքի քննարկում, այդ կապակցությամբ ենթադրվու՞մ է արդյոք ԵԽԽՎ զեկուցողի այց ԼՂՀ, Անի Սարգսյանը պատասխանել է. «Նոյեմբերի 16-ին մենք նամակ ենք ստացել ԵԽԽՎ Քարտուղարության գլխավոր տնօրեն Մարիո Մարտինսի կողմից՝ Սարսանգի ջրամբարի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցող Միլիցա Մարկովիչի՝ ԼՂՀ կատարելիք այցին աջակցելու խնդրանքով։
Պատասխան նամակում մենք նշել ենք, որ չնայած զեկույցի անվանման եւ նրա պատրաստման գործընթացի առնչությամբ մեր ունեցած լուրջ վերապահումներին ու նկատառումներին, ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստ են ԵԽԽՎ հետ համագործակցությանը»։
Ըստ մամուլի խոսնակի, միաժամանակ ընդգծվել է Սարսանգի ջրամբարի հարցի քաղաքականացման ցանկացած փորձի անթույլատրելիությունը։ «Մեր խորին համոզմամբ զեկույցում չպետք է շոշափվեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, ինչպես նաեւ կողմերի միջեւ փոխադարձաբար համաձայնեցված եւ միջազգային մանդատով օժտված միակ ձեւաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական ջանքերի առարկա հանդիսացող հակամարտության տարբեր ասպեկտներ։ Նման մոտեցմանը կողմնակից են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք 2015 թ․ նոյեմբերի 12-ին արված իրենց հայտարարության մեջ նշել են, որ «հաշվի առնելով բանակցությունների զգայուն բնույթը՝ ձեւաչափը փոփոխելու կամ զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը կարող են խաթարել բանակցային գործընթացը եւ խոչընդոտում են կարգավորման ուղղությամբ առաջընթացի ձեռքբերմանը...»։
Հույս ունենք, որ ԼՂՀ կողմից համագործակցելու պատրաստակամությունն ամենայն պատասխանատվությամբ կընկալվի Միլիցա Մարկովիչի կողմից՝ զեկույցը օբյեկտիվության եւ անկողմնակալության սկզբունքների հիման վրա պատրաստելու նպատակով»,- նշել է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

STEPANAKERT. - The Nagorno-Karabakh Republic (NKR) authorities stand ready to cooperate with the PACE, NKR MFA Spokeswoman Ani Sargsyan told “Tert.am” agency.
To the question on whether the visit of the PACE Rapporteur to the NKR is expected in the framework of the November 23 meeting of the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development, during which the process of preparation of the report on Sarsang reservoir may be discussed, Ani Sargsyan said:
“On November 16, we received a letter from the Director General of the PACE Secretariat, Mario Martins, containing a request to facilitate the visit of Milica Markovic, the PACE Rapporteur on the Sarsang reservoir, to the NKR.
In our response letter, it was noted that despite some serious reservations and remarks on our side regarding the title of the report and the overall process of its preparation, the NKR authorities stood ready to cooperate with the PACE.
In the meantime, we conveyed our strong opposition to any attempt to politicize the issue of Sarsang Reservoir. It is our strong belief that the status of Nagorno-Karabakh, as well as different aspects of the conflict dealt with by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship (which is the only internationally mandated and mutually agreed format) should not become a subject of the report. The same approach is also shared by the OSCE Minsk Group Co-Chairs in their statement of November 12, 2015, which reads that “considering the sensitivity of the negotiations, any attempts to change the format or create parallel mechanisms can disrupt the negotiation process and impede the progress towards a settlement…”.
We hope that the readiness of the NKR to cooperate will be perceived by Milica Markovic with all responsibility to prepare a report, based on the principles of impartiality and neutrality."