Ազատության հրապարակից մեկնարկել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված երթը, որը ամեն տարի այս օրն անցկացնում է Հայ ազգային կոնգրեսը։ Այս անգամ նրանց ՀԱԿ–ի առաջարկով միացել է սահմանադրական փոփոխությունների դեմ պայքարող «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատը (ֆոտոռեպորտաժ
Երթը գլխավորում են ՀԱԿ–ից Լեւոն Զուրաբյանը, Արամ Մանուկյանը, «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, կուսակցության անդամներ Զարուհի Փոստանջյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը, «Նոր Հայաստանի» եւ «Ոչ»–ի ճակատի մաս կազմող քաղաքական եւ քաղաքացիական ուժերի ներկայացուցիչներ։
Երթի մասնակիցները շարժվում են դեպի  Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, քանի որ, ըստ կազմակերպիչների, սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում կոպտորեն խախտվել են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները։
Մինչեւ երթի մեկնարկը Արամ Մանուկյանը հայտարարեց, որ պայքարը սեփական իրավունքների պաշտպանության միակ եղանակն է` նշելով, որ «մարդու իրավունքները Հայաստանում ոտնահարված են, բռնաբարված»։
Րաֆֆի Հովհանիսյանը հիշեցրեց, որ մեր երկրում դեռ կան քաղաքական բանտարկյալներ` Շանթ Հարությունյանը, Վարդան Պետրոսյանը, Վոլոդյա Ավետիսյանը, Հայկ Կյուրեղյանը, եւ այլք։ Նա կոչ արեց բոլորին միավորվել եւ օր առաջ հեռացնել գործող իշխանությանը։
Լեւոն Զուրաբյանն իր ելույթում նշեց, որ դեկտեմբերի 6–ի հանրաքվեն դարձել է համակարգային բռնությունների օր, այդ թվում` լրագրողների նկատմամբ։ Ընդգծելով, որ դրանց մասին խոսել են նաեւ դիտորդական կազմակերպությունները` նա նշեց, որ իրենք պահանջում են անվավեր համարել դեկտեմբերի 6–ի հանրաքվեի արդյունքները։
Դեկտեմբերի 10–ը աշխարհում նշվում է որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր։ 1948թ. հենց դեկտեմբերի 10–ին է ՄԱԿ–ի գլխավոր ասամբլեան ընդունել Մարդու իրավունքների հռչակագիրը։

С площади Свободы в Ереване стартовало ежегодное шествие, посвященное защите прав человека. Шествие проводит АНК (фоторепортаж).
На этот раз по предложению АНК к шествию присоединился выступающий против конституционных реформ фронт национального спасения «Новая Армения».
Шествие возглавляет Левон Зурабян, Арам Манукян (АНК), лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян, члены этой же партии Армен Мартиросян, Заруи Постанджян, представители «Новой Армении» и фронта «Нет».
Участники шествия движутся к ЦИК, поскольку, по словам организаторов, в ходе референдума были «грубо нарушены права граждан Армении».
До начала шествия Арам Манукян заявил, что вопрос не упирается только в защиту собственных прав. По его словам, «права человека в Армении грубо попраны».
Раффи Ованисян напомнил, что в стране пока есть политические заключенные. В их числе он отметил Шанта Арутюняна, Вардана Петросяна, Володю Аветисяна, Айка Кюрегяна. Он призвал объединиться и поскорее сменить власть.
Левон Зурабян заявил, что референдум 6 декабря стал днем системного насилия, в том числе в отношении журналистов.