2015 թ. ընթացքում հայ նկարիչները 7 միջազգային ցուցահանդեսների են մասնակցել: Այդ մասին դեկտեմբերի 25-ի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը:
Որպես կարեւոր ձեռքբերում փոխնախարարը նշեց Հայաստանի մասնակցությունը Պեկինի ու Վենետիկի բյենալեներին: «Աշխարհահռչակ Վենետիկյան 56-րդ բյենալեում Հայաստանը առաջին տեղն է զբաղեցրել իր «Հայություն» ծրագրով »,- հիշեցրեց Արթուր Պողոսյանը: 2015 թ. ընթացքում, շարունակեց փոխնախարարը, ֆինանսավորվել է 7 նախագիծ, այդ թվում միջազգային, հանրապետական ու մարզական փառատոններ: «Հայաստանի նկարիչների միության ցուցասրահում 9 ցուցահանդես է կազմակերպվել, որոնցից հինգը՝ հոբելյանական էին», - նշեց Արթուր Պողոսյանը:

В течение 2015 года армянские художники приняли участие в 7 международных выставках. Об этом заявил на итоговой пресс-конференции 25 декабря заместитель министра культуры Армении Артур Погосян.
В качестве важного достижения замминистра отметил участие Армении в Пекинском и Венецианском бьеннале. «На всемирно известном 56-м Венецианском бьеннале Армения заняла первое место своей программой «Армянство», - напомнил Артур Погосян. В ходе 2015 года, продолжил замминистра, было финансировано 7 проектов, в том числе международные, республиканские и областные фестивали. «В выставочном зале Союза художников Армении было организовано 9 выставок, 5 из которых юбилейные, отметил Артур Погосян.