Ցանկացած հակամարտության, նույնիսկ վեճի լուծման համար անհրաժեշտ են խաղաղ կարգավորման պայմաններ: Այս մասին հունվարի 26-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման կարեւորագույն պայմանը վստահության մեխանիզմների ստեղծումն է առաջին գծում, այսինքն անհրաժեշտ է պահպանել հրադադարի ռեժիմը, զերծ մնալ դիվերսիաներից ու ամենակարեւորը՝ ստեղծել միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմներ, թույլ տալով պարզել, թե ով է եղել խախտողը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ հայկական կողմը միշտ կողմ է եղել նմանատիպ մեխանիզմներին: Իսկ ադրբեջանական կողմը դիմադրել է դրանց ստեղծմանը: «Շատ դեպքերում մենք միակողմանի միջոցառումներ ենք անցկացրել, զերծ ենք մնացել պատասխան կրակից, հետաքննություն անցկացրել, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին ներկայացրել փաստաթղթեր ու ապացույցներ: Հույս ունենք, որ մի օր հակառակորդը նույնպես կհասկանա, որ առանց դրա կարգավորում ապահովելը բարդ է»,- նշեց նախարարը:

Для решения любых конфликтов, даже споров, необходимы условия для мирного урегулирования. Об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян 26 января на пресс-конференции.
По его словам, важнейшим условием урегулирования нагорно-карабахского конфликта является создание механизмов доверия на переднем крае, то есть необходимо соблюдать режим перемирия, воздержаться от диверсий, и самое главное, создать механизмы расследования инцидентов, позволить установить нарушителя.
Министр напомнил, что армянская сторона всегда выступала за создание подобных механизмов. Азербайджанская сторона противится их созданию. «Во многих случаях мы в одностороннем порядке проводили мероприятия - воздерживались от ответного огня, проводили расследование, представляли сопредседателям МГ ОБСЕ документы и свидетельства. Надеемся, что однажды противник тоже поймет, что без этого достигнуть урегулирования сложно», - отметил министр.