Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունվարի 26-ին Կոռուպցիային հակազդեցության խորհրդի նիստին հայտնել է, որ արդյունավետ է համարում ունեցվածքի առգրավումը նրանցից, ովքեր կաշառք են վերցնում:
Պետության ղեկավարի կարծիքով, նման միջոցը կօգնի պայքարել երկրի սահմաններից դուրս ռուսաստանցի պաշտոնյաների կողմից միջոցների անօրինական ստացման դեմ: Առաջարկվում է խլել քաղաքագետների անշարժ գույքը, որը գնվել է «հանցավոր» փողով:
«Պետք է կատարելագործել այնպիսի հակակոռուպցիոն մեխանիզմ, ինչպիսին է անօրինական կամ կասկածելի գումարներով, այդ թվում` միջազգային իրավական նորմերի խախտմամբ ձեռք բերված ունեցվածքի առգրավումը եւ պետության եկամտի վերածումը», — Ռուսաստանի նախագահին է մեջբերում «Ինտերֆաքսը»:
Պուտինն անհրաժեշտ է համարել այն ակտիվների վերադարձը, որոնք անօրինական կերպով հանվել են ռուսաստանյան իրավասությունից: Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ բոլոր չբացահայտված քրեական գործերով կաշառքի ընդհանուր գումարը 15,5 մլրդ ռուբլի է կազմում: Անցյալ տարի պետական գանձարան է վերադարձվել ընդամենը 588 մլն ռուբլի:

Президент России Владимир Путин на заседании Совета по противодействию коррупции 26 января заявил, что считает эффективным изъятие имущества у тех, кто берет взятки.
По мнению главы государства, такая мера поможет бороться с незаконным получением средств российскими чиновниками за пределами страны. Предполагается изымать недвижимость политиков, которая была куплена на «преступные» деньги.
«Нужно совершенствовать такой антикоррупционный механизм, как изъятие и обращение в доход государства имущества, которое приобретено на незаконные или сомнительные деньги, в том числе с учетом международно-правовых норм», — цитирует «Интерфакс» российского президента.
Путин назвал необходимым возвращение активов, которые незаконно вывели из российской юрисдикции. Президент отметил, что общая сумма взяток по всем нераскрытым уголовным делам составляет 15,5 млрд рублей. В госказну за прошлый год вернулось только 588 млн рублей.