Հունաստանը կմնա առանց նորությունների, քանի որ հույն լրագրողները արհմիությունների որոշմամբ, այսօր՝ հունվարի 28-ին, գործադուլ են անցկացնում՝ բողոքելով կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ:
Բողոքի ակցիան սկսվել է առավոտյան ժամը 6.00-ին եւ կավարտվի ուրբաթ ժամը 6.00-ին: Նորությունների թողարկումներ չեն լինի պետական ռադիոյում, պետական ERT հեռուստատեսությունում, Աթենքի նորությունների մակեդոնական գործակալությունում, խորհրդարանական հեռուստաալիքում, մասնավոր հեռուստաալիքներում եւ արհմիությունների հետ առնչություն ունեցող կայքերում: Ընդ որում, որոշ ինտերնետային կայքեր անտեսել են արհմիությունների որոշումը:
Չի աշխատում տպագրության գլխավոր քարտուղարությունը (նախկին տպագրության նախարարություն) պետական գերատեսչությունների մամուլի ծառայությունները, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Առանց լուսաբանման կմնան այնպիսի կարեւոր իրադարձություններ, ինչպիսիք են Հունաստանի, Իսրայելի եւ Կիպրոսի առաջնորդների եռակողմ կանդիպումը Նիկոսիայում, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախի այցն Աթենք:
Լրագրողները բողոքում են սոցիալական ապահովության համակարգը փոխելու, ապահովագրական կենսաթոշակային հիմնադամները միավորելու կառավարության պլանների դեմ: Նրանք պահանջում են պահպանել պրոֆեսիոնալ ապահովագրական հիմնադրամը:
Նշենք, որ Հունաստանում շարունակվում է նավաստիների 48-ժամյա գործադուլը, որը հայտարարվել էր երեկ՝ հունվարի 27-ին: Նրանք նույնպես պայքարում են կառավարության նախաձեռնած կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ, որի հետեւանքով կնվազի նավաստիների կենսամակարդակը:

Греция на сутки останется без новостей — греческие журналисты по решению профсоюзов в четверг проводят забастовку в знак протеста против пенсионной реформы.
Акция протеста начнется в 6 утра в четверг и закончится в 6 утра в пятницу. Не будут выходить выпуски новостей на государственном радио и телевидении ERT, в Афинском Македонском агентстве новостей, на парламентском телеканале, на частных телеканалах и на связанных с профсоюзами сайтах. При этом некоторые интернет-издания игнорируют решения профсоюзов.
Не будут работать генеральный секретариат печати (бывшее министерство печати) и пресс-службы государственных ведомств, передает РИА Новости
Без освещения останутся такие важные события международной жизни, как трехсторонняя встреча лидеров Греции, Израиля и Кипра в Никосии, визит президента Международного олимпийского комитета Томаса Баха в Афины.
Журналисты протестуют против планов правительства изменить систему социального страхования и объединить страховые пенсионные фонды в один, они требуют сохранить профессиональный страховой фонд.
«Предпосылкой независимой журналистской деятельности являются автономия и независимость страховых фондов для работников средств массовой информации», — говорится в заявлении профсоюзов.
В четверг в Греции продолжается объявленная накануне 48-чаовая забастовка моряков. Всегреческая федерация моряков PNO заявила, что намерена вести непримиримую и бескомпромиссную борьбу с планами правительства провести пенсионную реформу, которая снизит жизненный уровень моряков.
Более недели продолжаются акции протеста аграриев — ежедневно они на несколько часов перекрывают тракторами основные дорожные развязки и автомагистрали. Фермеры отказались встречаться с премьер-министром Алексисом Ципрасом до тех пор, пока правительство не отзовет свои планы изменить систему социального страхования и повысить налоги.