Հայաստանի անկախության տարիներին հայ ժողովուրդը շատ արժեքներ կորցրեց, բայց պահպանեց բանակն ու ազատագրված Արցախը: Այս մասին այսօր` հունվարի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը:
«Մենք այսօր ունենք հզոր ու մարտունակ բանակ, սակայն խաղաղ պայմաններում զոհեր չունենալու համար անհրաժեշտ է զգուշություն, ձեւեր մշակել, որպեսզի երկկողմանի կրակոցները դադարեն: Հայ ժողովուրդը պետք է այնքան հասունանա, որ կարողանանք հպարտանալ, որ տոհմական զինվորականներ ենք եղել»,-ասաց Գասպարյանը:
Նրա խոսքով, ներկայիս քաղաքական վիճակն այնպիսին է, որ հայկական բանակը պետք է միշտ լինի մարտունակ ու հզոր:
«Պետք է ամեն ինչ անենք, որ հայկական բանակն ավելի հզոր ու մարտունակ լինի: Պետք է բանակի ոգին մաքուր պահենք եւ յուրաքանչյուրս ամեն ինչ անենք մեր բանակի համար»,-ասաց Դավիթ Գասպարյանը:

YEREVAN. – Although the Armenian people lost a lot of values during the years of Armenia’s independence, they preserved the army and safeguarded the liberated Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Literary critic Davit Gasparyan stated the aforesaid at a press conference on Thursday.
“Today we [i.e. Armenians] have a strong and combat-ready army,” Gasparyan said. “But discretion is needed, [and] to develop ways not to have casualties in peacetime, so that the reciprocal shootings [between the Armenian and the Azerbaijani armed forces] stop.”
In his words, the current political situation is such that the Armenian army must always be efficient and strong.
“We must do everything so that the Armenian army becomes more powerful and combat-ready,” Davit Gasparyan added. “We must keep the army’s spirit pure, and each of us [must] do everything for our army.”
Thursday, January 28 is celebrated in Armenia as Army Day, and 2016 marks the 24th anniversary of the Armenian Armed Forces.