Մոսկվայում երեխայի սպանությունից հետո ՌԴ Պետդումայում առաջարկել են խստացնել դայակների հանդեպ պահանջները, հայտնում է «Մոսկվա է խոսում» ռադիոկայանը։
Նման հայտարարություն էարել Պետդումայի Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Լիսյակովը։
«Երեխայի խնամքի համար արտոնագիր սահմանելը հիանալի գաղափար է։ Առաջին հերթին՝ հարկերը կկարգավորվի։ Հետո նրանք պետք է ինչ-որ պատրաստվածություն ունենան։ Բժշկական գրքույկի առկայությունը նույնպես պետք է, ամեն դեպքում երեխաների հետ են աշխատում»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մոսկվայի իրավապահ մարմինները պարզել են կնոջ ինքնությունը, որին կասկածում են 4 տարեկան Նաստյա Մ.-ի սպանության մեջ։ Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ աղջկա նկատմամաբ հաշվեհարդար է տեսել 39-ամյա Գյուլչեխրա Բոբոկուլովան։ Ինչպես ենթադրում են քննիչները՝ երեխայի 39-ամյա դայակը, սպասելով, թե երբ են ծնողները ավագ երեխայի հետ դուրս գալու բնակարանից, «անհայտ պատճառներով սպանել է երեխային, հրկիզել բնակարանը ու լքել դեպքի վայրը»:

В Госдуме заявили о необходимости ужесточения требований для нянь после убийства ребенка в Москве, передает радиостанция «Говорит Москва»
С данным заявлением выступил член комитета Госдумы по вопросам семьи, женщин и детей Алексей Лысяков.
«В принципе лицензировать деятельность по уходу за ребенком – это совершенно здоровая мысль. Во-первых, с налогами можно будет разобраться. Ну и чтоб они хоть какую-то подготовку имели — для получения лицензии надо хотя бы минимальную подготовку пройти. Медицинскую книжку завести, все-таки с детьми люди работают», — сказал он.
Ранее сообщалось, что в Москве у станции метро «Октябрьское Поле» была задержана подозреваемая в убийстве ребенка няня, которая держала в руках отрезанную голову ребенка и обещала взорвать себя.
СМИ сообщили, что задержанная оказалась няней ребенка. Это 38-летняя Гюльчехра Бобокулова, уроженка Самаркандской области Узбекистана.