Ռոբերտ Արզումանյանին մեղադրելը ամենամեծ զրպարտությունն է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակից Վերա Մարտիրոսյանի հետ զրույցում նշել է «ԲՄԱ - Էներգիա» թիմի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ազգային հավաքականից իր նախկին ֆուտբոլիստ Ռոբերտ Արզումանյանի հեռանալուն:
Ալեքսանդր Գրիգորյանը Ռոբերտ Արզումանյանին մարզել է 2012-ին «ԲՄԱ -Էներգիայում»:
«Ես կարծում եմ, որ Ռոբերտին մեղադրելը ամենամեծ զրպարտությունն է: Ես նրան շատ լավ եմ ճանաչում: Նա բյուրեղյա պարկեշտ տղա է: Այն, որ այս պահին Ռոբերտի եւ մյուս մեղադրվող տղաների կողքին ոչ ոք չկանգնեց, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում տեղի է ունենում մեկ մարդու դիկտատուրա: Ես չեմ ցանկանում մեղադրել ոչ ոքի: Հեշտ է վերլուծել եւ մեկնաբանել՝ չապրելով Հայաստանում: Գիտեմ՝ ով իր կարծիքը հայտնում է հետո գուցեեւ զղջում է: Բայց այնուամենայնիվ, նույնիսկ ես, աշխատելով Ռուսաստանում, միշտ իմ կարծիքն եմ հայտնում՝ գիտակցելով, որ գուցեեւ հետո զղջամ»:
Գրիգորյանի խոսքով, տղամարդը հենց դրա համար էլ ստեղծված է, որպեսզի պնդի եւ պայքարի իր կարծիքի համար, եւ չթողնի որպեսզի վիրավորեն արժանի մարդկանց: «Ես վստահ եմ, որ տղաների հասցեին հնչած հայտարարությունները զրպարտություն են, իսկ զրպարտության համար քաղաքակիրթ աշխարհում դատում են: Ասվեց, որ նրանք դավաճանել են հավաքականին Ալբանիայի հետ խաղում: Իսկ ո՞ւր են ապացույցները: Թե՞ կարելի է ուղղակի այդպես մարդկանց մեղադրել:
Բոլորը ամեն բան շատ լավ էլ տեսնում են, բայց հասարակությունը լռում է: Ինչպիսի՞ ֆուտբոլ կարող է լինել Հայաստանում այսքանից հետո: Որտե՞ղ է մարդկանց արժանապատվությունն ու ինքնասիրությունը»,-ասաց նա:
Մարզիչը նաեւ ընդգծել է, որ միշտ երազել է աշխատել հայկական ֆուտբոլում, թեեւ շատ լավ գիտի, որ այս խոսքերից հետո իր առջեւ դռներ կփակվեն: «Բայց լռել չի կարող: Չի կարող մի մարդ ամեն բան ղեկավարի, իսկ մյուսները ձեւ տան, թե ոչ մի բան չեն նկատում, ասես ծաղրածու են: Սա միջնադարը չէ: Եվ ինչո՞ւ ֆեդերացիայի նախագահը  կարող է մենակ վճռել մարդկանց ճակատագրերը: Նա ի՞նչ է, Աստվա՞ծ է: Հասկանում եմ, որ շատերը վախենում են եւ լռում: Ում մեղադրել են, նրանք էլ են լռում: Բայց ինքս հավատում եմ, որ մի օր հայկական ֆուտբոլում կգան լավ ժամանակներ, իսկ դրա համար պայքարող մարդիկ են պետք, որոնք հավատում են եւ հայկական ֆուտբոլի լավն են ցանկանում եմ» - ասաց Գրիգորյանը:

Главный тренер ФК «СКА-Энергия» Александр Григорян в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am прокомментировал уход защитника сборной Армении Роберта Арзуманяна из сборной, а также то, что трое футболистов основного состава не получили вызов на товарищеский матч со сборной Белоруссии. Александр Григорян был тренером Роберта Арзуманяна в 2012 году, когда футболист выступал за «СКА-Энергию».
«Обвинение Роберта я считаю самой обыкновенной клеветой. Я прекрасно знаю Роберта, тренировал его. Он порядочный, кристально честный парень. То, что на данный момент никто не встал на сторону Роберта и ребят, которых тоже обвинили в измене сборной, говорит о том, что в Армении существует диктатура одного человека. Я никого не хочу обвинить в трусости. Легко рассуждать и давать комментарии, не работая в Армении. Знаю, что всякий, кто выскажет свое мнение, может потом пожалеть. Но, тем не менее, даже работая в России, я, например, всегда высказываю свое мнение, осознавая, что могу пожалеть.
Мужчина для того и создан, чтобы отстаивать и бороться за свое мнение и не давать в обиду достойных людей. Уверен, что все обвинения в адрес парней – клевета, а в цивилизованном мире за клевету судят. Все прекрасно видят, что творится, и общество молчит. Какой после этого может быть футбол в Армении? Людей обвинили в измене сборной. Где доказательства? Где достоинство и самолюбие у людей? Я всегда мечтал работать в армянском футболе и прекрасно понимаю, что после этого интервью для меня закроются двери, но и молчать не могу. Не может один человек править всем, а другие молчать и делать вид, что ничего не замечают, как клоуны. Это не средневековье. И почему президент федерации может один решать судьбы людей? Он кто? Бог?
Понимаю, что многие боятся потерять работу, поэтому и молчат. Многих обвинили, и они молчат. Но я верю, что в армянском футболе наступят хорошие времена. А для этого нужны бойцы, которые верят и хотят хорошего будущего для армянского футбола», - сказал Григорян.