Օդեսայի նահանգապետի տեղակալի պաշտոնակատար Սաշա Բորովիկի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ուկրաինական դրոշն անարգելու համար, այս մասին Facebook սոցցանցի իր էջում գրել է երկրի ներքին գործերի նախարարի խորհրդական Իվան Վարչենկոն:
«Սաշա Բորովիկը իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Ուկրաինայի դրոշը, որի վրա առնանդամներ են նկարված: Նրան հավանաբար թվացել է, թե պետական խորհրդանիշների նման մեկնաբանությունը բարձր գեղարվեստական արժեք ունի ու կրեատիվի գագաթնակետն է»,- հայտնել է նա:
Բորովիկի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել Ուկրաինայի ՔՕ 338 հոդվածի 1-ին մասով (պետական խորհրդանիշների նկատմամբ անարգանք):

В отношении исполняющего обязанности заместителя губернатора Одесской области Саши Боровика заведено уголовное дело за надругательство над украинским флагом, написал на своей странице в социальной сети Facebook советник министра внутренних дел страны Иван Варченко.
«Саша Боровик разместил на своей фейсбук-странице разрисованный половыми органами флаг Украины. Ему, наверное, казалось, что такая трактовка государственных символов своей страны несет высокую художественную ценность и является вершиной креатива», — сообщил он.
В отношении Боровика было заведено уголовное дело по ч. 1 ст. 338 УК Украины (надругательство над государственными символами).