Անհրաժեշտ է արագացնել Հայաստանին վարկով զենքի մատակարարումը: Այդ մասին ապրիլի 15-ին Երեւանում լրագրողներին հայտնել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Կոնդրատեւը Հայաստանի խորհրդարանի Պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ ճեպազրույցի ընթացքում, ամփոփելով Երեւանում համատեղ նիստի արդյունքները:
«Մենք լսում ենք, որ Ռուսաստանը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին: Կվերլուծենք այն, ինչ լսել ենք` հասկանալու, թե ինչու հավասարակշռություն եւ ուժերի հաշվեկշիռ չի առաջանում: Ինչու է զենք մատակարարվում Ադրբեջանին, իսկ Հայաստանին չի մատակարարվել: Ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին մեր պայմանավորվածությունները ժամկետներ ունեն, որոնք պետք է կատարել», - հայտնել է Կոնդրատեւը:
«Միաժամանակ անհրաժեշտ է Արցախում եւ, բնականաբար, Հայաստանում հակամարտությունների վերաբերյալ միասնական մոտեցում մշակել: Պետք է հասկանալ, որ այս տարածաշրջանը ողողված է զենքով` խորհրդային, ռուսաստանյան, այլ երկրների: Խնդիրն է` այնպես անել, որ միջազգային ուժերը հրաժարվեն ընդհանուր առմամբ ուժի կիրառումից», - հավելել է նա:

It’s necessary to accelerate loan-based arms supply to Armenia, member of the Russian Federation Council Committee on Defense and Security, Aleksey Kondratiev, said at a briefing with the representatives of the National Assembly of Armenia Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, after their joint meeting in Yerevan.
“We have heard that Russia supplies arms to Azerbaijan. We will analyze what we have heard in order to understand why there is no force balance. Why have arms been supplied to Azerbaijan, there being no supplies to Armenia. Our agreements on military and technical cooperation have terms, which should be observed,” Kondratiev noted.
“At the same time, it’s necessary to work out a common approach against the conflicts in Artsakh and apparently those in Armenia. It’s necessary to understand that this region is overflown with arms – Soviet, Russian and those of other countries. The task is to make the international forces withdraw from using arms in general,” he added.