Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը երեք վախ ունի` իշխանության կորուստ, տարածքային կորուստ եւ քրեական պատասխանատվություն: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց  Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի նախագահ, վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը`վերլուծելով, թե որքան սահմանին տիրող համեմատական անդորրը կպահպանվի եւ հետպատերազմյան իրավիճակը:
«Այս պահին դեռեւս տեսանելի չեն վերջնական տեղաշարժերը, որոնց հիման վրա կարող ենք որոշակի կանխատեսումներ անել: Այժմ Բաքուն վերանայումների փուլում է, այստեղ շատ բան էլ մեզնից է կախված: Բայց մի բայց ակնհայտ է`իշխանություն կորցնելը, որեւէ տարածքի կորուստը, քրեական պատասխանատվության ենթարկվելը, սրանք Ալիեւի երեք վախերն են»,-ասաց վերլուծաբանը:
Նրա խոսքով` Բաքուն սկսել է վախենալ ՄԱԿ-ում պաշտոնական Երեւանի դիմումից` միջազգային եւ եվրոպական իրավունքի, պատերազմի օրենքների կոպիտ ոտնահարման կապակցությամբ:
«Եթե մենք այսպիսի քայլ անենք, դա Բաքվին զրկելու է հետագա գործողություններ կատարելու հնարավորությունից»,-ասաց վերլուծաբանը:
Ստյոպա Սաֆարյանը նշեց, որ այս տարիների ընթաքում Ադրբեջանը հարձակման երեք մոդել է գործարկել, որոնք բոլորն էլ խնդիր են ունեցել, սակայն չի հաջողել:
«Մի կողմ թողած Ադրբեջանի քարոզչությունը, Իլհամ Ալիեւը շատ լավ հասկանում է, որ այդչափ մեծ զոհերի եւ նման լայնածավալ գործողությունների ընթացքում ընդամենը մեկ բլուրի է  արժանացել շփման գծի առանց լուրջ փոփոխության: Հետեւաբար այնպես չէ, որ Ալիեւը ոգեւորված է իր հաջողություններից: Նա այժմ նախկին բոլոր փորձերից դասեր քաղելու փուլում է, եւ պետք է շատ ուշադիր լինեն` ինչ որոշումներ է անում Բաքուն»,-ասաց Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախահարձակման դրդապատճառներին, վերլուծաբանը նշեց, որ դա շատ «կեղտոտ խաղի» արդյունք է:
«Սա բոլորի խաղն էր բոլորի դեմ, սա Ռուսաստանի խաղն էր ընդդեմ բոլորի, սա Թուրքիայի խաղն էր ընդդեմ բոլորի: Այստեղ բոլորն ունեին շատ կեղտոտ, հեռահար նպատակներ: Արտաքին դերակատարների` Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հետապնդած նպատակները շատ անուղղակի էին, Ադրբեջանինը`տարածքային առաջխաղացումն էր»,-ասաց վերլուծաբանը:

У президента Азербайджана Ильхама Алиева три страха – потеря власти, территорий и привлечение к уголовной ответственности. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель  Армянского института по международным вопросам и безопасности, аналитик  Степан Сафарян, отвечая на вопрос, как долго сохранится сравнительное спокойствие на границе.
«Сейчас Баку находится на  стадии пересмотров, здесь многое зависит и от нас. Но одно однозначно:  Алиева мучают три страха  - потеря власти, территорий и привлечение к уголовной ответственности», - заявил Сафарян.
По его словам, Баку начал опасаться обращения Еревана к Организации Объединенных Наций в связи с грубым нарушением международного права, законов войны.
«Если мы сделаем такой шаг, то это лишит Баку возможности осуществления дальнейших действий», - сказал аналитик.
По его словам, за эти годы Азербайджан применил три модели нападения, которые не удались.
«Алиев очень хорошо понимает, что в итоге широкомасштабных действий и  при большом количестве жертв он получит не более, чем один холм, без серьезного изменения линии соприкосновения. Следовательно, Алиев не в восторге от своих успехов. Он сейчас извлекает уроки», - отметил руководитель  Армянского института по международным вопросам и безопасности.
Касаясь причин нападения Азербайджана, аналитик отметил, что это стало результатом очень «грязной игры». «Это была игра всех против всех. Это была игра России против всех, это была игра Турции против всех. Здесь все имели очень грязные цели», - заключил Степан Сафарян.