Հայաստանում 2015-ին նորից կտրուկ աճել է ծխախոտի արտահանումը: 2015-ի արտաքին առեւտրի տվյալների համաձայն, որոնք հրապարակել է ՊԵԿ-ը, անցյալ տարի ծխախոտի արտահանումը 47 տոկոսով աճել է եւ կազմել 171 մլն դոլար:
Արտահանման մեծ մասը բաժին է ընկել արաբական եւ միջինասիական երկրներին: Ամենախոշոր շուկաներն են մնացել Իրաքն ու Սիրիան: Իրաք է արտահանվել 126.2 մլն դոլար, Սիրիա՝ 25.4 մլն դոլար, Թուրքմենստան՝ 6 մլն դոլար, Հորդանան՝ 1.9 մլն դոլար, ԱՄԷ՝ 711 հազար դոլար, Ուզբեկստան՝ 547 հազար դոլար արժողությամբ ծխախոտ:
Ռուսաստան արտահանման ծավալները կազմել են 4.4 մլն դոլար, Վրաստան՝ 3.6 մլն դոլար:
Հիշեցնենք, որ հայկական ծխախոտը 2014-ին նոր շուկաներ էր նվաճել: Այդ ժամանակ արտահանումը արժեքով հաշված աճել էր 1.7 անգամ: Հենց այդ ժամանակ հայկական ընկերությունները հաստատվեցին իրաքյան շուկայում:

В 2015 г в Армении вновь резко вырос экспорт сигарет. По данным внешней торговли за 2015 г, которые опубликовал Комитет по госдоходам республики, в прошлом году экспорт сигарет вырос на 47%, до $171 млн.
Большая часть экспорта вновь пришлась на арабские и среднеазиатские страны. Самыми крупными  рынками остались Ирак и Сирия. В Ирак было экспортировано на $126,2 млн, в Сирию  на $25,4 млн. другие рынки – Туркменистан (около $6 млн), Иордания ($1,9 млн), Эмираты ($711 тыс),Узбекистан ($547 тыс).
Экспорт в Россию составил $4,4 млн, в Грузию - $3,6 млн.
Напомним, армянские сигареты завоевали новые рынки в 2014 г. Тогда экспорт в стоимостном выражении вырос в 1,7 раза. Тогда же армянские компании обосновались на иракском рынке (экспорт туда в 3014 г вырос на 71%).