Կանադայի ազատական կառավարությունը կարող է  2017-ի աշնանը օրինականացնել մարիխուանան: Այդ մասին հայտնել է Կանադայի առողջապահության նախարար Ջեյն Ֆիլպոտը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի թմրանյութի համաշխարհային խնդրի վերաբերյալ հատուկ նստաշրջանի ընթացքում իր ելույթում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
« 2017-ի գարնանը մենք օրենք կընդունենք, որը երաշխավորում է, որ մարիխուանան երեխաների ձեռքը չի ընկնի եւ շահույթ չի բերի հանցագործներին», - նախարարին է մեկնաբանում CBC հեռուստաալիքը: Նրա խոսքով, նման որոշումը  «մարտահրավեր է նետում շատ երկրներում առկա իրերի դրությանը», բայց սա լավագույն միջոցն է պաշտպանելու երիտասարդությանը եւ միաժամանակ բարձրացնելու հանրային անվտանգության մակարդակը: Ֆիլպոտն այլ մանրամասներ չի ներկայացրել:
Անցյալ դեկտեմբերին Կանադայի գլխավոր նահանգապետ Դեւիդ Ջոնսթոնը հայտնել էր, որ երկրի իշխանությունները չեն հրաժարվում մարիխուանայի օրինականացման պլաններից: Նախընտրական արշավի ընթացքում Կանադայի ներկայիս վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն, որն Ազատական կուսակցությունն է ներկայացնում, խոստացել է քննարկել Կանադայում այդ թեթեւ թմրանյութի օրինականացման հարցը, հենվելով ամերիկյան մի շարք նահանգների փորձի վրա:
Կանադայում մարիխուանայի ազատականացման աստիճանական գործընթացն արդեն սկսվել է: 2015-ի հունիսի 11-ին երկրի Գերագույն դատարանն օրինականացրել է բժշկական նպատակով մարիխուանայի տերեւների ցանկացած օգտագործում:  Որոշումը կայացվել է բոլոր դատավորների կողմից` միաձայն: Մինչ այդ, հիվանդներին թույլ էր տրվում բժշկի դեղատոմսով մարիխուանա օգտագործել միայն չորացված վիճակում, որը հարմար է ծխելու համար: Ցանկացած այլ կիրառություն անօրինական էր համարվում եւ քրեական պատասխանատվության էր հանգեցնում:
Անցյալ տարվա հունիսի 24-ին կանադական Վանկուվերի քաղաքային խորհուրդը   (Բրիտանական Կոլումբիայի նահանգը) թույլ տվեց խանութներին արտոնագրեր տրամադրել բժշկական նպատակներով մարիխուանայի առեւտրի համար: Այսպիսով, Վանկուվերը Կանադայում առաջին քաղաքն է դարձել, որտեղ օրինականացրել են այս թեթեւ թմրանյութի վաճառքը առեւտրական հատուկ կետերում:
Ընթացիկ տարվա փետրվարին Կանադայի Դաշնային դատարանը չեղյալ է համարել տնային պայմաններում մարիխուանայի աճեցման կառավարական արգելքը այն մարդկանց համար, որոնց մարիխուանա է նշանակվել բժշկական նպատակով:

Canada's Liberal government will introduce legislation to legalize and regulate recreational marijuana in spring 2017, Health Minister Jane Philpott stated during the special session of the U.N. General Assembly in New York, TASS reported.
"We will introduce legislation in spring 2017 that ensures we keep marijuana out of the hands of children and profits out of the hands of criminals," CBC reported quoting Jane Philpott.
According to her, such decision challenges the current situation in many countries, but this is the best way to protect youth and at the same time to increase the level of public safety. Philpott did not give other details.
At the beginning of December of last year the Governor General of Canada David Johnston stated that the authorities of the country don't reject plans for marijuana legalization. During the election campaign, the current Canadian Prime Minister Justin Trudeau, representing the Liberal Party, promised to consider the legalization of soft drugs in Canada, based on the experience of a number of US states.
The gradual process of marijuana legalization in Canada has already begun. The Supreme Court of the country has legalized any use of marijuana in the medical purposes on June 11, 2015.
The decision was taken unanimously by all the judges. Patients were so far allowed to use marijuana only in the dried form suitable for smoking under the prescription of doctors. Any other use of it was considered illegal and led to criminal liability.
The city council of the Canadian Vancouver has allowed granting licenses to shops for selling marijuana in the medical purposes last year, on June 24. Thus, Vancouver became the first city in Canada where the sale of soft drugs in special shops was legalized.
This February the Federal court of Canada lifted a government ban on cultivation for those who use this drug for the medical purposes