ՀՀ Ազգային ժողովի 5-րդ գումարման 9-րդ նստաշրջանը բավականին հագեցած էր,  ընդունվեցին կարեւոր օրենքներ: Այս մասին այսօր` հունիսի 21-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը. «94 օրենք է ընդունվել, 20 միջազգային պայմանագրեր ենք վավերացրել: Կարեւորագույնը Ընտրական օրենսգրքի ընդունում էր` 102 ձայնով, որը լուրջ կոնսոլիդացիայի արդյունք էր: ԸՕ-ին հիմնականում ընդդիմադիր ուժերը կողմ քվեարկեցին, բացի «Օրինաց երկիր» խմբակցությունից»:
ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ Ընտրական օրենսգրքի ընդունումով տեղի ունեցավ շատ կարեւոր ձեռքբերում` երկու տարբեր ճամբարներում հանգրվանած քաղաքական ուժերի միջեւ. «Այս քաղաքական ուժերը կարողացան մի կողմ դնել իրենց քաղաքական ամբիցիաները եւ համաձայնության գալ ԸՕ-ի շուրջ: Սա ցույց տվեց, որ Հայաստանում քաղաքական մշակույթը աստիճանաբար զարգանում է, կարողանում են ամենակնճռոտ հարցերի շուրջ նստել եւ բանակցել»:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ դժվարին պահերին քաղաքական ուժերը կարողանում են համախմբվել եւ կարելի է ասել, որ այդ առումով քաղաքական ուժերի հարաբերությունների մակարդակը բարձրացել է.
«Քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց մեր առավելություններն ու թերությունները: ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերը միասնական էին` մի կողմ դնելով քաղաքական տարաձայնությունները: Հայաստանի քաղաքական ուժերը ցույց տվեցին, որ գերակա շահը պետության ու ազգի շահն է»,- ասաց նա:

Девятая сессия Национального Собрания Армении пятого созыва была достаточно насыщенной, приняты важные законы. Об этом заявил в беседе с журналистами 21 июня вице-председатель парламента, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. «Принято 94 закона, ратифицировано 20 международных  договоров. Самое главное – принятие ИК 102 голосами, что явилось результатом серьезной консолидации. Оппозиционные силы, в основном, проголосовали «за» ИК, кроме фракции «Оринац еркир»», - сказал Шармазанов.
Он также отметил, что благодаря  принятию  ИК удалось добиться очень важного: «Политические силы из двух лагерей сумели отложить  в сторону свои политические амбиции и прийти к согласию. Это показало, что политическая культура в Армении постепенно развивается, стороны могут садиться и обсуждать самые сложные вопросы».
По словам вице-председателя НС Армении, 4-дневные военные действия показали, что в сложные минуты политические силы могут объединяться и, можно сказать, что в этом аспекте уровень отношений между ними повысился.  «4-дневные военные действия показали наши преимущества и недостатки. Все политические силы Армении были едины, оставив в стороне разногласия. Политические силы Армении показали, что приоритетный интерес – это интерес государства и народа»,- подчеркнул Шармазанов.