Հայաստանի հետ սահմանակից Թուրքիայի Իգդիր նահանգի Թուզլուջա (Կողբ) քաղաքի մուտքի մոտ 4 լեզվով տեղադրված բարի գալուստ մաղթող գրություններից հայերենը հանվել է:
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, դեռեւս անհասկանալի պատճառներով Թուզլուջայի մուտքի մոտ հայերենով «Բարի եկաք» եւ «Ցտեսություն» գրությունները հանվել են:
Թուզլուջայի քաղաքապետարանի աշխատակիցները հրաժարվել են լրագրողներին մեկնաբանություն տալ հայերեն գրությունները հեռացնելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ 2015-ի սեպտեմբերին Թուզլուջայի քուրդ քաղաքապետի հրամանով էին հայերեն գրությունները հայտնվել Թուզլուջայի մուտքի մոտ: «Թուզլուջան մինչ Թուրքիայի հանրապետության ստեղծումը հայկական բնակավայր էր։ Ներկայում պահպանվել է հայերի գերեզմանոցը, որը ժողովուրդը հենց հայկական գերեզման է կոչում, մեր հովիտն էլ տեղացիները շարունակում են հայկական հովիտ կոչել։ Հայերն այստեղ ապրել են, ստեղծել այս շրջանը, ստեղծել պատմություն։ Մենք այդ ամենը հարգեցինք եւ հայերեն գրեցինք «Բարով եկաք»։ Մենք հայերեն գրելուց անհանգիստ չենք, ընդհակառակը՝ երջանիկ ենք։ Մենք հայերի հետ կրկին բարեկամ ենք լինելու, միասին առեւտուր ենք անելու, տուրիզմ ենք զարգացնելու։ Հայերը մեր եղբայրներն են եւ ոչինչ մեզ չի խանգարի»,ասել էր քուրդ քաղաքապետը։

Возле въезда в город Тузлуджа турецкой провинции Игдир, который граничит с Арменией, на 4 языках была установлена надпись, приветствующая всех гостей. Однако надпись на армянском языке исчезла.
Как сообщает армянская газета Стамбула «Акос», пока по неизвестным причинам убраны надписи «Добро пожаловать» и «До свидания» на армянском языке. Сотрудники мэрии города Тузлуджа отказались дать журналистам какие-либо комментарии на этот счет.
Напомним, что в сентябре 2015 года распоряжением мэра города Тузлуджа, курда по национальности, у въезда в город появились надписи и на армянском языке. «До создания Турецкой Республики Тузлуджа был армянским населенным пунктом. Ныне сохранилось армянское кладбище. Здесь жили армяне, они создали этот регион, написали историю. Мы с уважением отнеслись ко всему этому и на армянском языке написали «Добро пожаловать». Когда мы пишем на армянском, не испытываем неудобства, наоборот – очень счастливы. Мы вновь подружимся с армянами, вместе будем торговать, развивать туризм. Армяне – наши братья, и ничто не помешает нам», - заявил тогда градоначальник курдского происхождения.