Ավստրիայի Սահմանադրական դատարանը չեղարկել է մայիսի 22-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները, հայտնում է Reuters–ը։
Հաղորդվում է, որ հիմա երկրում կայանալու են կրկնակի ընտրություններ։
Հունիսի սկզբին Ավստրիայի աջակողմյան կուսակցությունը վիճարկել էր նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Իրադարձությունների նման զարգացումը կարող է հանգեցնել երկրում սահմանադրական ճգնաժամի։
Ընտրություններում Ավստրիայի ազատության կուսակցության թեկնածու Նորբերթ Հոֆերը «Կանաչների» կուսակցության առաջնորդ, ընտրությունների հաղթող Վան դեր Բելլենին զիջել էր 1 տոկոսից էլ պակաս ձայն։

Конституционный суд Австрии отменил результаты президентских выборов, которые прошли в стране 22 мая, передает Gazeta со ссылкой на Reuters.
Как отмечается, теперь в стране должны пройти повторные выборы.
В начале июня правая Австрийская партия свободы оспорила результаты президентских выборов. Как сообщалось, такое развитие событий может привести к конституционному кризису в стране.
На выборах кандидат от Австрийской партии свободы Норберт Хофер отстал от победителя, бывшего лидера Партии «зеленых» Ван дер Беллена, меньше чем на 1%.
Между тем в первом туре президентских выборов, который прошел в апреле этого года, Хофер набрал 35%, а Ван дер Беллен — 21%.