Սանկտ Պետերբուրգի նախկին փոխնահանգապետ Մարատ Հովհաննիսյանը, որին Մոսկվայում ձերբակալել են «Զենիթ Արենա» մարզադաշտի շինարարության ժամանակ խարդախությունների կասկածանքով,  կտեղափոխվի Պետերբուրգ, «ՌԻԱ Նովոստի»–ին հայտնել է ՌԴ ՔԿ Պետերբուրգի քննչական վարչության պետ Սերգեյ Կապիտոնովը։
ՔԿ տվյալներով՝ Հովհաննիսյանին Մոսկվայում ձերբակալել են 2014–ին ֆուտբոլային ստադիոնի շինարարության ժամանակ կապալառու «Տրանսստրոյ» եւ «ՏԴՄ» բաժնետիրական միության հետ պայմանագիր կնքելիս ավելի քան 50 մլն ռուբլի  յուրացնելու գործով։
«Առաջիկա 2 օրը Հովհաննիսյանին կտեղափոխեն Պետերբուրգ։ Քննիչը մտադիր է նրա կալանքի մասին միջնորդություն ներկայացնել»,– ասել է Կապիտոնովը։
Ավելի վաղ քննությունը հայտնել էր, որ հանցագործության հետ կապ ունեն նաեւ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետարանի շինարարության կոմիտեի փոխնախագահ Ալեքսանդր Յանչիկը, որն ավելի քան 50.48 մլն ռուբլու փոխանցման մասին պայմանագիր էր կնքել, եւ Գրիգորի Պոպովը, որը «ՏԴՄ» բաժնետիրական միության իրական կառավարումն էր իրականացնում։

Бывший вице-губернатор Санкт-Петербурга Марат Оганесян, задержанный в Москве по подозрению в махинациях при строительстве стадиона «Зенит-Арена», будет этапирован в Петербург в ближайшие два дня, сообщил РИА Новости старший помощник руководителя главного следственного управления СК по Петербургу Сергей Капитонов.
По данным СК, Оганесян задержан в Москве по делу о хищении в 2014 году более 50 миллионов рублей при заключении генподрядчиком ИК «Трансстрой» с акционерным обществом «ТДМ» договора по поставке видеотабло футбольного стадиона.
«В ближайшие два дня Оганесян будет этапирован в Петербург. Следователь намерен ходатайствовать о его аресте», — сказал Капитонов.
Ранее следствие заявляло о причастности к совершению этого преступления бывшего первого заместителя председателя комитета по строительству администрации Санкт-Петербурга Александра Янчика, который подписал документы на перечисление авансовых платежей в сумме более 50,48 миллиона рублей, а также Григория Попова, осуществляющего реальное руководство акционерным обществом «ТДМ». Сейчас следователи совместно с сотрудниками УФСБ проводят обыски по местам проживания Оганесяна в городе Москве и Московской области.