Առաջին հերթին պետք է ուսումնասիրել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շուկան։ Այս մասին նոյեմբերի 18-ին Կառավարության նիստում ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի որոշումը։
Նոյեմբերի 16–ին ՏՄՊՊՀ–ն 110 մլն դրամով տուգանել էր երկրի խոշորագույն գարեջրագործական ընկերություններից մեկին՝ «Երեւանի գարեջուր» ՓԲԸ–ին շուկայում դոմինանտ դիրքը չարաշահելու համար։
«ՏՄՊՊՀ–նբ Կառավարությունից անկախ է եւ ինքն է որոշում, թե որ շուկաներն ուսումնասիրի։ Սակայն մենք կարող ենք մեր կարծիքը հայտնել։ Առաջին հերթին պետք է ուսումնասիրել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շուկան, ոչ թե գարեջուրը։ Բացի այդ, կան շատ ներմուծողներ եւ արտադրողներ։ Այսինքն՝ մրցակցությունը մեծ է, եւ գների աղճատումը՝ քիչ հավանական»,– ասաց վարչապետը։

Исследовать нужно в первую очередь рынки товаров первой необходимости. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 18 ноября премьер-министр Карен Карапетян, комментируя решение Госкомиссии по защите экономической конкуренции.
16 ноября Госкомиссия оштрафовала один из крупнейших пивзаводов страны, ЗАО «Ереванское пиво», на 110 млн. драмов (около $230 тыс.), за злоупотребление доминирующим положением на рынке.
«Госкомиссия независима от Правительства и сама решет, какие рынки изучать. Но мы можем высказать своё мнение. В первую очередь нужно изучать рынок товаров первой необходимости, в отличие от пива. К тому же здесь есть много производителей и импортёров. Стало быть, конкуренция высокая, и искажения цен маловероятны», - отметил премьер-министр.