ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել` նվիրված ՀՀ մակրոտնտեսական զարգացումներին եւ 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրային ցուցանիշներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը ներկայացրել է 2016թ. տարեկան սպասողական եւ մակրոտնտեսական ցուցանիշները, պետական բյուջեի հոսքերը, այդ թվում՝ բյուջետային մուտքերի եւ ծախսերի սպասողական ցուցանիշները, ծրագրված ցուցանիշներից շեղումները, դրանց բացատրությունները: Ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է նաեւ 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրի նախագիծն այս փուլում, ռիսկերը, դրանց կառավարման հնարավոր սցենարները, ինչպես նաեւ տեղեկատվություն է ներկայացրել 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրի նախագծի ԱԺ քննարկումների արդյունքում ստացված առաջարկների մասին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը, ՀՀ Նախագահի գլխավոր խորհրդական Արամ Ղարիբյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը:
Հանրապետության Նախագահը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել տնտեսական աճի խթանմանը, բյուջեի կատարողականի ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված որոշակի հարցերի վրա, տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

YEREVAN. - President of Armenia Serzh Sargsyan on Friday called a consultation on the macroeconomic development of Armenia and the 2017 State Budget indexes.
Finance Minster of Armenia Vardan Aramyan presented the annual macro-economic indexes of 2016 and the state budget flows, including the reserve indexes of budgetary revenues and expenses, deviations from the planned indexes and the reasons behind them, the press-service of the Armenian President’s Office informed Armenian News –NEWS.am.
The Finance Minister also presented the draft 2017 State Budget at this stage, the risks and possible scenarios of their management, as well as information on the proposals received as a result of discussion in the National Assembly (NA) of Armenia.
The consultation was attended by the Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, Vice Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms of Armenia, Vache Gabrielyan, Chief of Staff of Presidential Administration, Armen Gevorgyan, Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan, Chief Advisor to Armenian President Aram Gharibyan, Chairman of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia Vardan Harutyunyan, as well as the first Deputy Minister of Finance of Armenia Atom Janjughazyan and Deputy Head of the SRC Vakhtang Mirumyan.
The President drew the attention of the consultation participants to the issues of stimulating the economic growth and reducing executive budget risks, giving relevant instructions.