ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել` նվիրված ՀՀ մակրոտնտեսական զարգացումներին եւ 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրային ցուցանիշներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը ներկայացրել է 2016թ. տարեկան սպասողական եւ մակրոտնտեսական ցուցանիշները, պետական բյուջեի հոսքերը, այդ թվում՝ բյուջետային մուտքերի եւ ծախսերի սպասողական ցուցանիշները, ծրագրված ցուցանիշներից շեղումները, դրանց բացատրությունները: Ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է նաեւ 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրի նախագիծն այս փուլում, ռիսկերը, դրանց կառավարման հնարավոր սցենարները, ինչպես նաեւ տեղեկատվություն է ներկայացրել 2017թ. պետական բյուջեի ծրագրի նախագծի ԱԺ քննարկումների արդյունքում ստացված առաջարկների մասին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը, ՀՀ Նախագահի գլխավոր խորհրդական Արամ Ղարիբյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը:
Հանրապետության Նախագահը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել տնտեսական աճի խթանմանը, բյուջեի կատարողականի ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված որոշակի հարցերի վրա, տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

Президент Армении Серж Саргсян 25 ноября провел совещание, посвященное макроэкономическим показателям Армении и программным показателям государственного бюджета на 2017 год.
Как сообщили Новости Армении –NEWS.am в пресс-службе главы государства, министр финансов Армении Вардан Арамян представил макроэкономические показатели 2016 года, потоки государственного бюджета, в том числе резервные показатели бюджетных доходов и расходов, отклонения от запланированных показателей, их объяснения.
Министр финансов также представил проект госбюджета на 2017 год на этом этапе, риски, возможные сценарии их управления, а также информацию о предложениях, полученных в результате обсуждений в Национальном Собрании Армении.
В совещании участвовали премьер-министр Армении Карен Карапетян, вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриэлян, руководитель администрации президента Армении Армен Геворкян, председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, главный советник президента Армении Арам Гарибян, председатель Комитета государственных доходов Армении Вардан Арутюнян, первый заместитель министра финансов Армении Атом Джанджугазян, замглавы Комитета госдоходов Вахтанг Мирумян.
Президент Армении обратил внимание участников совещания на вопросы по стимулированию экономического роста, понижению рисков исполнительной бюджета, дал соответствующие поручения.